Z faktury VAT-MP odliczymy dopiero, gdy zapłacimy

Otrzymałam fakturę VAT-MP w sierpniu i w tym samym miesiącu uregulowałam 70 proc. należności. Czy mogę w rozliczeniu za sierpień odliczyć cały VAT, czy tylko w części?
Moim zdaniem, aby odliczyć cały podatek z faktury VAT-MP, wystarczy uregulować nawet niewielką część należności. Tak wynika z § 12 rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Pozwala on - gdy chodzi o zakupy udokumentowane fakturą VAT-MP - na odliczenie podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym:- uregulowano część należności na rzecz małego podatnika;- uregulowano w całości należność na rzecz małego podatnika;- przypada 90 dzień od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi.Potwierdził to również [b]Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy w interpretacji z 16 września 2006 r. (ZP-II/443-129/04)[/b], w któleżności na rzecz małego podatnika rozliczającego się metodą kasową skutkuje prawem nabywcy do odliczenia podatku naliczonego określonego na fakturze VAT-MP. (...) uregulowanie części należności z faktury VAT-MP daje prawo do odliczenia całości podatku nalic...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL