fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

FUS już bez dotacji, a na pożyczkach

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wykorzystał już całą dotację budżetową przeznaczoną na ten rok
Tak wynika z danych ministerstwa finansów o szacunkowym wykonaniu budżetu od stycznia do końca września. Oznacza to, że teraz FUS będzie korzystał z pieniędzy Funduszu Rezerwy Demograficznej oraz pożyczki budżetowej.
Z danych resortu wynika, że przez dziewięć miesięcy budżet zebrał prawie 83 proc ( 181, 3 mld zł) wszystkich dochodów (ok 249 mld zł) oraz wydał ponad 220,8 mld zł czyli 73 proc. pieniędzy ( na zaplanowane 301,2 mld zł) zapisanych w ustawie budżetowej. W porównaniu do zeszłego roku dochody rosną nieco wolniej, niewiele niższe proporcjonalnie) są też wydatki.
Deficyt budżetowy wynosi ponad 39,5 mld zł i jest to 75,7 proc zakładanego na ten rok. Według szacunków MF, deficyt po trzech kwartałach był niższy o ponad 8,4 mld zł od deficytu przewidzianego w tym czasie w harmonogramie dochodów i wydatków budżetu państwa planowanych w tym roku. Po dziewięciu miesiącach deficyt miał wynieść ponad 47,9 mld zł (91,8 proc. planu).
Dochody podatkowe budżetu po III kwartałach oszacowano na 161,7 mld zł, czyli 72,8 proc. zaplanowanych w tym roku 223,2 mld zł. Największe wpływy do budżetu zapewniły podatki pośrednie, akcyza i VAT, z których pochodzi 122, 56 mld zł czyli 76,2 proc. z zaplanowanych 160,8 mld zł. Dochody z CIT oszacowano na 14,28 mld (54,3 proc. planu), a z PIT na 24,9 mld zł, czyli 69 proc. planu budżetowego.
Choć nadal najwolniej budżet zbiera podatki dochodowe od osób prawnych to i tak jest to spore przyspieszenie w stosunku do danych sprzed miesiąca. Do końca sierpnia budżet miał niespełna 48 proc. zakładanych podatków.
Na koniec września rząd wykonał zrealizował niespełna połowę swoich planów prywatyzacyjnych, bo przychody z prywatyzacji wyniosły 12,4 mld zł. Ale w zeszłym roku była to znacznie niższa kwota - 3,7 mld zł przychodów oraz mniejsza część zrealizowanych planów, bo jedna trzecia.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA