fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Sytuacja na rynku nieruchomości w sierpniu

W Warszawie wielu klientów biur pośrednictwa nieruchomości interesowało się kupnem domu jednorodzinnego
materiały prasowe
Analizy specjalistów wskazują, że ceny nieruchomości nie zmieniły się wyraźnie w ostatnich tygodniach, a kupujący poszukują głównie mieszkań dwupokojowych położonych blisko centrum miast. Coraz więcej jest chętnych na wynajem
[srodtytul]Trójmiasto: Więcej chętnych na nowe[/srodtytul]
Na trójmiejskim rynku nieruchomości nadal panuje niewielkie ożywienie. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania z rynku pierwotnego.
Podobnie jak w poprzednich miesiącach najbardziej popularne są mieszkania najtańsze. Pytania najczęściej dotyczą mieszkań dwu- i trzypokojowych o metrażach 46 – 60 mkw. Głównymi kryteriami wyboru są cena i stopień zaawansowania inwestycji, lokalizacja ma niewielkie znaczenie. Klienci najchętniej kupują mieszkania w projektach już wybudowanych lub takich, które zostaną oddane do użytku jeszcze przed końcem roku.
Rośnie zainteresowanie mieszkaniami na rynku wtórnym. W ostatnim czasie klienci poszukują głównie mieszkań dwupokojowych, zlokalizowanych blisko trójmiejskich uczelni. Coraz częściej zdarzają się klienci, którzy zamiast wynajmować mieszkanie, wolą je kupić. Prowadzi to do utrzymywania się dość wysokich cen w takich dzielnicach jak Przymorze, Żabianka i Zaspa. Dlatego negocjacje cenowe dotyczące tych lokalizacji wynoszą tylko 3 – 5 proc.
Druga połowa sierpnia była okresem intensywnego poszukiwania mieszkań pod wynajem dla studentów. Największe zainteresowanie dotyczyło mieszkań dwu- i trzypokojowych. Niewielkim zainteresowaniem cieszyły się domy jednorodzinne. Ceny nieruchomości przeznaczonych zarówno na sprzedaż, jak i na wynajem utrzymują się na stabilnym poziomie.
[srodtytul]Warszawa: Upusty dla zdecydowanych[/srodtytul]
W sierpniu na warszawskim rynku pierwotnym podobnie jak w lipcu nie zaszły znaczące zmiany. Deweloperzy nie przedstawiali propozycji innych niż dotychczas. Nadal najczęstszą formą zachęty dla klientów są gotowe do zamieszkania lokale i upust wkalkulowany w cenę ofertową.
Analitycy Ober Haus są zdania, że nie bez znaczenia jest również perspektywa podwyżki VAT, która spowoduje, że część deweloperów przygotuje strategię marketingową zachęcającą do nabycia mieszkania przed wprowadzeniem nowych zasad opodatkowania. Obserwując rynek, można zauważyć zmianę po stronie podaży w kwestii nowych inwestycji. Większość stanowią mieszkania z tzw. półki popularnej lub średniej, które są dostosowane bardziej niż przed dwoma laty do możliwości nabywczych potencjalnych klientów pod względem struktury i ceny. Mimo że Warszawa nie może narzekać na brak inwestycji mieszkaniowych, stosunkowo najmniejszą ilość planowanych projektów stanowią te z najwyższej półki.
W sierpniu potencjalni nabywcy byli bardziej zainteresowani rynkiem wtórnym niż pierwotnym. Klienci preferowali dwupokojowe mieszkania o niewielkiej powierzchni 40 – 45 mkw. z kuchnią w formie aneksu oraz trzypokojowe mieszkania o powierzchni 50 – 65 mkw. – w przypadku większej powierzchni z oddzielną kuchnią. Nadal ważnymi czynnikami są infrastruktura i komunikacja z pozostałymi częściami miasta. Powodzeniem cieszą się takie lokalizacje jak Mokotów, Ursynów, Żoliborz. Rozpoczęcie budowy drugiej linii metra będzie z pewnością impulsem do rozważenia mniej docenianych dotąd części Warszawy, takich jak np. Ursus czy Bemowo.
W sektorze wynajmów był to bardzo aktywny miesiąc. Poszukiwane były różnorodne lokale od jednopokojowych mieszkań po apartamenty i domy. W sierpniu najbardziej doceniany w kwestii lokalizacji poszukiwanych domów był Wilanów, natomiast w przypadku mieszkań liczyły się Żoliborz, Mokotów, Wilanów, Ursynów i Śródmieście.
Sierpień nie przyniósł znacznego ożywienia na rynku domów. Mała dynamika tego sektora stała się jedną z jego cech charakterystycznych. Część klientów zamożnych interesowała się ofertą domów na Żoliborzu i Mokotowie. Pozostali klienci z mniejszymi zasobami finansowymi sprawdzali oferty domów znajdujących się na obrzeżach Warszawy lub w podwarszawskich miejscowościach.
[srodtytul]Kraków: Poszukiwacze domów[/srodtytul]
Na rynku krakowskim można było zaobserwować niewielki wzrost zainteresowania klientów. Poszukiwali oni głównie mieszkań dwupokojowych z rynku wtórnego, najchętniej zlokalizowanych blisko centrum, w przedziale cenowym 300 tys. – 350 tys. zł. Dużym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania z rynku pierwotnego w cenie do 5,5 tys. zł za mkw.
W lipcu uaktywnili się klienci poszukujący domów, głównie w Swoszowicach, Mogilnach, w południowej i południowo-zachodniej części Krakowa, w cenach nieprzekraczających 700 tys. zł.
W sektorze wynajmu nadal widoczne jest bardzo duże zainteresowanie ze strony studentów, którzy poszukują głównie dwupokojowych mieszkań, dobrze skomunikowanych z uczelniami, których czynsz miesięczny wynosi od 900 do 1500 zł. Klienci instytucjonalni chcą wynajmować dla swoich pracowników dwupokojowe mieszkania w wyższym standardzie, z miejscem postojowym blisko centrum, do kwoty maks. 3 tys. zł, jak również czteropokojowe w bardzo wysokim standardzie, w cenach nawet do 10 tys. zł miesięcznie.
[srodtytul]Łódź: Nowe projekty[/srodtytul]
Na łódzkim rynku pierwotnym pojawiły się nowe projekty deweloperskie. Podaż nowych mieszkań rośnie. Jest to dobra wiadomość dla mieszkańców Łodzi, którzy mają coraz szerszą ofertę do wyboru.
W niedużej odległości od CH Manufaktura, u zbiegu ulicy Legionów i Cmentarnej, budowę projektu o nazwie Legionów Apartamenty rozpoczęła firma Emerald Development. Ze względu na lokalizację w centrum oferta tego dewelopera jest atrakcyjna dla osób preferujących mieszkanie w mieście.
Na uwagę zasługuje nowa inwestycja Solaris Park firmy Studio 3, znajdująca się przy ulicy Tuwima, w bezpośrednim sąsiedztwie zieleni parku Sienkiewicza.
Na rynku wtórnym zainteresowanie było mniejsze niż w czerwcu. Jednak mimo wakacji niezmiennie największy popyt jest na małe mieszkania dwu- lub trzypokojowe o niewielkim metrażu, nieprzekraczającym 50 mkw. Ilość pokoi oraz metraż to najważniejsze kryteria dla klientów, które wiążą się z ich możliwościami finansowymi. Nie bez znaczenia jest piętro, na którym znajduje się mieszkanie, oraz to, czy jest balkon. Część klientów wyklucza z kręgu zainteresowania mieszkanie na parterze lub na ostatnim piętrze i bez balkonu. Kolejną istotną kwestią przy wyborze mieszkania jest jego rozkład oraz kierunek ekspozycji okien. Mieszkania w pełni rozkładowe, z ekspozycją okien zapewniającą jasność mieszkania, są znacznie droższe od pozostałych. Głównym elementem decydującym o zakupie jest cena mieszkania. Im niższa, tym szybciej nieruchomość zostaje sprzedana. Lokalizacja jest mniej istotnym czynnikiem niż np. liczba pokoi, metraż czy cena. Ma znaczenie tylko w nielicznych przypadkach, kiedy klient ma sentyment do konkretnej lokalizacji. Jeżeli taki kupujący znajduje mieszkanie w wymarzonym rejonie, jest w stanie zapłacić wyższą cenę niż rynkowa. Najdroższe mieszkania są na osiedlu Retkinia. Porównując łódzkie osiedla z wielkiej płyty, Retkinia jest doskonale skomunikowana z centrum miasta i ma opinię dość bezpiecznego miejsca.
[srodtytul]Poznań: Kupują dla studentów[/srodtytul]
W Poznaniu wzrosła liczba sprzedawanych mieszkań, domów oraz działek. Znacznie zwiększyło się zainteresowanie mieszkaniami do wynajęcia.
Największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania dwu- i trzypokojowe z dogodnym rozkładem pomieszczeń. Wśród kupujących wyróżniały się osoby spoza miasta, których dzieci rozpoczynają studia lub kontynuują je w Poznaniu. Wiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że wynajem często przewyższa ratę kredytu, dlatego wybierane są takie mieszkania, by od października móc z łatwością wynająć wolne pokoje znajomym ze studiów. Najchętniej kupowane były nieruchomości zlokalizowane w centrum oraz z dobrym dojazdem komunikacyjnym do miasta.
Usytuowanie nieruchomości najczęściej dostosowywane jest do usytuowania uczelni. Najczęstsza cena transakcyjna podczas finalizowanych transakcji oscyluje w granicach 300 tys. zł. Wzrosło zainteresowanie mieszkaniami, które nie wymagają dużych nakładów finansowych, tylko odświeżenia lub odmalowania.
Czas zakupów trwa. Lato sprzyja także wzrostowi zainteresowania domami. Od kilku miesięcy ceny utrzymują się na tym samym poziomie. Jedynie wśród kawalerek można zaobserwować lekki wzrost cen. Średnia cena waha się w granicach 6, 5 tys. za mkw. Można oczywiście kupić tańsze mieszkanie w wieżowcu z płyty lub w kamienicy do remontu – proponowana cena za mkw. jest wtedy o kilkaset złotych niższa.
Na rynku pierwotnym także zaobserwowano wzrost sprzedaży nieruchomości. Chętnie kupowane były mieszkania poza Poznaniem, w pobliżu zielonych terenów. Główne czynniki w tym przypadku to niższa cena za metr kwadratowy, co w efekcie przekłada się na zakup większego mieszkania, a także rozwinięta infrastruktura i bardzo dobry dojazd do Poznania.
Dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w Poznaniu. Jedną z wielu propozycji jest rozpoczęta w czerwcu sprzedaż mieszkań w kompleksie Rataje Inflancka i Corner Point. Ta ostatnia inwestycja przewiduje wybudowanie 190 mieszkań w sąsiedztwie zoo i jeziora Malta, w pobliżu komunikacji miejskiej. Ceny mieszkań w kompleksie wahają się od 5794 do 10 095 zł za mkw. Deweloperzy szukają nowych, funkcjonalnych rozwiązań i, co najważniejsze, ciekawych lokalizacji.
Można zaobserwować duże zainteresowanie wynajmem mieszkań. Najemcy to najczęściej studenci oraz firmy poszukujące lokum dla swych pracowników. Studenci boją się zwlekać z podpisywaniem umów ze względu na ewentualny brak mieszkań we wrześniu, czyli przed rozpoczynającym się rokiem akademickim. Poszukiwane nieruchomości to dwu- i trzypokojowe mieszkania z oddzielną kuchnią, dobrze skomunikowane z resztą miasta, w cenie do 1800 zł plus czynsz administracyjny.
[srodtytul]Katowice: Kupują mniej, wynajmują więcej[/srodtytul]
Na katowickim rynku mieszkaniowym widoczny jest spadek zainteresowania zakupem nieruchomości, co jest charakterystyczne dla okresu wakacyjnego. Sytuacja ta dotyczy zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego.
Potencjalni nabywcy mniej interesują się kupnem. Nieruchomości, które cieszą się zainteresowaniem, to przede wszystkim jedno- i dwupokojowe mieszkania w niskiej cenie. Spowolnienie sprzedaży wpłynęło na redukcję cen nieruchomości oraz na większe możliwości negocjacji.
Na rynku wynajmu panuje znaczne ożywienie. Przyszli najemcy to klienci biznesowi, którzy przyjechali na czas kontraktu do pracy na terenie Śląska. Są to przede wszystkim obcokrajowcy, pracownicy z kadry menedżerskiej, poszukujący mieszkań w wysokim standardzie, z miejscem postojowym. Dobra komunikacja z sąsiednimi miastami odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ często na terenie miast, w których ma siedzibę firma, brakuje nieruchomości odpowiadających wysokim wymaganiom klientów. Największą popularnością cieszą się mieszkania dwu- i trzypokojowe. Ze względu na dużą podaż ofert w wysokim standardzie również na rynku wynajmu nastąpiła obniżka cen mieszkań. Dwupokojowe lokale można wynająć w kwocie od 2 tys. zł za miesiąc, a trzypokojowe – od 2600 zł.
Wśród poszukujących mieszkań do wynajęcia bardzo dużą grupę stanowią studenci. Podobnie jak w ubiegłym roku, już w okresie wakacyjnym rozpoczynają poszukiwania atrakcyjnych cenowo nieruchomości. Najczęściej interesują się mieszkaniami trzypokojowymi, na osiedlach dobrze skomunikowanych z uczelniami, na których studiują, w kwocie 1500 – 2 tys. za miesiąc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA