fbTrack

Biznes

CEZ i MOL postawią na Słowacji wielką elektrownię

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Firma CM European Power International dostała od słowackich władz pozwoleniena wybudowanie w Bratysławie elektrowni gazowej o mocy 880 megawatów.
CM European Power International to spółka joint venture, która należy do czeskiego koncernu energetycznego CEZ i węgierskiej grupy paliwowej MOL. Na słowacką inwestycję planuje wydać łącznie około 720 mln euro (dzisiaj blisko 2,9 mld zł).
Prace budowlane na działce należącej do słowackiej firmy Slovnaft, która należy do grupy MOL-a, miałaby rozpocząć już za niecały rok, w czerwcu 2011 r. Inwestor planuje, że nowa elektrownia ruszy w 2013 r., o czym informuje węgierski dziennik "Napi Gazdaság". CEZ i MOL związały się strategicznie ze sobą już w 2007 r. Koncerny nie tylko planują i realizują wspólne inwestycje, ale także wymieniły się wzajemnie swoimi akcjami. Czesko-węgierski tandem planuje obecnie budowę do czterech elektrowni gazowych. Kolejne inwestycje miałyby być realizowane na terenie Węgier, a później w Chorwacji i Słowenii. CEZ i MOL notowane sa na swoich rodzimych rynkach kapitałowych oraz na warszawskiej giełdzie.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL