fbTrack

Banki

Rekomendacja T. Od jutra będzie jeszcze trudniej o kredyt

W życie wchodzi część regulacji zawartych w tzw. rekomendacji T, przygotowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Banki będą żądać np. co najmniej 20-proc. wkładu własnego lub ubezpieczenia spłaty kredytu
Rekomendacja T to zbiór zaleceń dla banków, dotyczących zarządzania i oceny ryzyka związanego z udzielaniem kredytów. Banki mają po prostu zapewnić odpowiedni poziom zabezpieczenia kredytu.
W przypadku kredytów walutowych wkład własny klienta powinien wynieść co najmniej 20 proc. w przypadku kredytów udzielanych na ponad 5 lat. Jeśli klient nie jest w stanie go zapewnić, może także ubezpieczyć spłatę kredytu lub wskazać dodatkowe zabezpieczenie, np. inną nieruchomość. Zaleca się także rozdzielenie procedur związanych ze sprzedażą kredytów od technicznych - analizy wniosków kredytowych, oceny ryzyka, podejmowaniem decyzji kredytowych, itp. Banki mają sumiennie korzystać z baz danych klientów, a w relacji z nimi dołożyć wszelkich starań dla usprawnienia komunikacji przy udzielaniu kredytu.
Efektem rekomendacji może być ograniczenie ilości udzielanych kredytów, ale zmniejszy się też analogicznie liczba kredytów zagrożonych i niespłacanych.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL