fbTrack

Banki

Minął czas dla chętnych na BZ WBK

AFP
W piątek po południu minął formalny termin składania ostatecznych ofert na kupno 70 proc. akcji BZ WBK
Żaden z trzech ubiegających się o to banków nie potwierdził, czy złożył taką ofertę, ale z naszych informacji wynika, że na pewno zrobił to PKO BP. – Jest zainteresowany przejęciem udziałów w BZ WBK, choć nie zamierza przepłacać – mówi osoba zbliżona do PKO BP.
[wyimek]182 zł kosztowała w piątek na warszawskie giełdzie akcja BZ WBK [/wyimek] Właściciel BZ WBK, irlandzka grupa AIB, został zobowiązana przez rząd do podniesienia kapitałów i pozyskania na ten cel 7,4 mld euro m.in. ze sprzedaży zagranicznych spółek. Wystawiony na sprzedaż 70-proc. pakiet akcji BZ WBK jest wart ok. 9,5 mld zł według bieżącej wyceny giełdowej.
Według zagranicznych mediów z przetargu wycofał się BNP Paribas, wczoraj taką informację podał francuski dziennik „Les Echos”. O tym, że Francuzi wahają się ze złożeniem oferty, „Rz” pisała kilka dni temu. Zdaniem niektórych z naszych rozmówców takie zabiegi mogły być częścią strategii negocjacyjnej. Trzecim zainteresowanym kupnem BZ WBK jest hiszpański Santander, który, jak już pisaliśmy wcześniej, oferował irlandzkiej AIB odkupienie innych aktywów zagranicznych. – Jeśli Santander zgodziłby się jednocześnie kupić oprócz BZ WBK pozostałe aktywa zagraniczne, czyli udziały w M&T, a zwłaszcza bardziej problematyczne aktywa w Wielkiej Brytanii, to AIB zgodzi się sprzedać BZ WBK nawet za trochę niższą cenę – mówi osoba zbliżona do grupy AIB. Jednak sprzedaż amerykańskich aktywów (22,5 proc. udziałów) jest skomplikowana ze względu na strukturę własności. Problemem na brytyjskim rynku może być zaś to, że tamtejszy regulator chce, by duże banki tam działające były notowane na giełdzie (Hiszpanie kupili niedawno sieć oddziałów od RBS). – Termin składania ofert na aktywa brytyjskie również upływa w piątek 20 sierpnia – mówi osoba zbliżona do transakcji.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL