fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Po utracie bądź rezygnacji ze zwolnienia możesz odzyskać VAT od zakupów

Rzeczpospolita
Przedsiębiorca, który traci prawo do zwolnienia od VAT, z którego korzystał dotąd ze względu na niewielkie obroty, lub rezygnuje z niego, może odzyskać część lub nawet całość podatku naliczonego zapłaconego przy zakupie środków trwałych i wyposażenia, w zależności od rodzaju dobra i okresu jego użytkowania. A to dzięki korekcie odliczenia. Jej reguły są jednak dość skomplikowane
Podstawą do takiej korekty jest art. 91 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link]. Jego ust. 7 wprowadza możliwość korekty kwoty podatku naliczonego także w przypadku, gdy „podatnik nie miał prawa do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi”.Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach potwierdzają, że wykorzystywanie przez przedsiębiorcę nabytych wcześniej dóbr do czynności zwolnionych od VAT, a następnie, po utracie/rezygnacji ze zwolnienia, do czynności opodatkowanych powoduje, że następuje zmiana prawa do obniżenia kwoty podatku należnego i podatnik nabywa prawo do odliczenia VAT naliczonego przy zakupie tych dóbr poprzez korektę na podstawie art. 91 (pisa...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA