fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Do centrów handlowych wraca optymizm

Deweloperzy zwiększają tempo i chętniej inwestują. Nowych centrów handlowych nadal jest mniej niż w latach poprzednich, ale sytuacja wróci do normy już w 2012 r.
Rzeczpospolita
Piotr Mazurkiewicz
Deweloperzy powoli ruszają z nowymi inwestycjami. Choć nadal jest ich mniej niż w ubiegłym roku, to jednak łączna powierzchnia obiektów handlowych w Polsce w tym roku przekroczy już 10 mln mkw.
Jak podaje firma DTZ, w I półroczu na rynek trafiło 247 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej – było to 11 nowych inwestycji i rozbudowa ośmiu już istniejących projektów. Rynek dalej nie wrócił do poziomów sprzed kryzysu – w pierwszym półroczu inwestycji było 42 proc. mniej niż w tym okresie rok temu.
Nastawienie deweloperów zaczyna się już jednak zmieniać. Zdaniem DTZ pierwszą połowę tego roku charakteryzowało utrzymujące się podejście „poczekamy, zobaczymy”, jednak teraz widać więcej optymizmu w aktywności najemców. Firma prognozuje, że w tym roku na rynek trafi niemal 500 tys. mkw. w nowych i rozbudowywanych centrach handlowych, a jeśli chodzi o nowoczesne powierzchnie handlowe ogółem, to liczba ta wzrośnie o 540 tys. mkw. Pozwoli to osiągnąć na koniec roku łączną sumę takich obiektów na poziomie 10 mln mkw.
Wynik będzie nadal gorszy niż w ub.r., kiedy to deweloperzy oddali do użytku 720 tys. mkw. – ale niektóre galerie były otwierane mimo braku kompletu najemców. Przyszły rok nadal będzie jeszcze słabszy niż obecny – DTZ prognozuje oddanie do użytku jedynie 385 tys. mkw. w centrach handlowych. Dopiero w 2012 r. będzie można w pełni obserwować wyniki już obecnie zwiększonej aktywności deweloperów – na rynek ma trafić bowiem aż 735 tys. mkw. nowych i rozbudowywanych centrów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA