fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Auto dla niewidomych

Prototyp pierwszej generacji samochodu dla niewidomych pokazano ubiegłego lata. Był ulepszoną wersją plażowego buggy’ego
Fotorzepa
Nowatorska technologia może ułatwić życie niepełnosprawnym i unowocześnić motoryzację
Znana już jest data jego premiery. Niezwykły samochód zostanie zaprezentowany 29 stycznia przyszłego roku przed wyścigiem Rolex 24, który co roku odbywa się na słynnym torze Daytona International Speedway na Florydzie.
[srodtytul]Wibrujące rękawice[/srodtytul]
Wydarzenie to z pewnością wzbudzi ogromne zainteresowanie. Po pierwsze, z powodu zastosowania nowatorskiej technologii niewzrokowych interfejsów, która da niewidzącym rozeznanie, co dzieje się na drodze. Po drugie, z powodu znaczenia wynalazku. Niektórzy już porównują go z wysłaniem człowieka na Księżyc. Kiedy pół wieku temu prezydent Kennedy obiecywał, że taka podróż nastąpi, musiało to brzmieć równie niewiarygodnie, jak dzisiaj zapewnienia o możliwości kierowania autem przez osoby niewidome.
– Gdy dziesięć lat temu zacząłem mówić o pomyśle skonstruowania takiego pojazdu, niektórzy sądzili, że zwariowałem – przyznaje dr Marc Maurer, prezes Narodowej Federacji Niewidomych w USA. Zadania tego podjęli się inżynierowie z Virginia Tech, jak powszechnie nazywa się Politechnikę i Uniwersytet Stanowy Wirginii. A zaczęło się od nagrody w konkursie Departamentu Obrony. Konstruktorzy z Wirginii otrzymali ją za stworzenie samochodu, który dzięki wbudowanym czujnikom automatycznie omija spotykane na swojej drodze obiekty. Dr Maurer zobaczył w nim szansę na zrealizowanie swojego marzenia, do czego przekonał inżynierów.
Prototyp pierwszej generacji auta dla niewidomych, w postaci zmodyfikowanej wersji plażowego buggy’ego, pokazano w lecie ubiegłego roku.
Teraz trwają prace nad prototypem drugiej generacji. O nowe technologie wzbogacony zostanie ford escape. Na jego wyposażeniu znajdzie się interfejs o nazwie DriveGrip. Umożliwi on korzystanie z rękawic, na których – w miejscach kłykci – znajdować się będą wibrujące silniczki. Wibracje mają sygnalizować kierowcy, kiedy i gdzie ma skręcić.
[wyimek]Gdy Maurer zaczął mówić o stworzeniu tego auta, niektórzy sądzili, że zwariował[/wyimek]
Inny z interfejsów – AirPix ma mieć formę tablicy o wielkości połowy kartki papieru. Przez znajdujące się na niej dziurki wydostawać się będzie sprzężone powietrze. Miejsce i natężenie jego przepływu poinformują kierowcę o obiektach znajdujących się wokół auta, a właściwie stworzą ich mapę. Ma ona uwzględniać m.in. pojazdy znajdujące się na pasie obok.
Nie wiadomo, kto będzie pierwszym kierowcą zmodyfikowanego forda. Pewne jest natomiast, że próba, jakiej zostanie poddany, ma symulować sytuacje zdarzające się zazwyczaj na drodze.
Dr Dennis Hong, profesor inżynierii mechanicznej z Virginia Tech, ma nadzieję, że opracowywana przez jego zespół technologia ułatwi życie nie tylko osobom niewidomym, ale będzie również używana w konwencjonalnych samochodach po to, by zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. – Ale zanim tak się stanie, musimy ją dokładnie sprawdzić – podkreśla naukowiec.
[srodtytul]Siła stereotypów[/srodtytul]
Testowanie bezpieczeństwa nowatorskiej technologii może zająć wiele lat. Nie mówiąc o czasie potrzebnym na to, by społeczeństwo zaakceptowało obecność na drogach niewidomych kierowców. Zdaniem dr. Maurera warto czekać. Stworzenie auta dla niewidzących to element jego większej misji, jaką jest zmiana postrzegania tych ludzi. Dowiedzenia, że mają podobne możliwości jak widzący.
Siłę stereotypów na własnej skórze odczuwa niewidomy Mark Riccobono, dyrektor działającego przy federacji Instytutu Jernigana. – Kiedy idę ze swoim trzyletnim synkiem ulicą, wiele osób sądzi, że jestem przez niego prowadzony. Pomysł, by to dziecko dbało o osobę dorosłą, najlepiej świadczy o tym, co myśli się o niewidomych – mówi. – Zmieni się to, gdy ludzie zobaczą, że jesteśmy w stanie zrobić coś, co do tej pory wydawało im się niemożliwe.
[ramka]Więcej na temat auta dla niewidomych
[link=http://www.nfb.org]www.nfb.org[/link][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA