fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Polacy potrzebują bogatej opiekunki

Hubert Salik
Rzeczpospolita
- Z najnowszej ankiety „Rzeczpospolitej” przeprowadzonej przez GfK Polonia wynika, że Polacy uważają, iż rząd powinien się przede wszystkim zatroszczyć o ich wyższe emerytury, pracę dla młodych i niższe podatki. Na samym końcu listy priorytetów znalazł się wzrost gospodarczy. Równie mało znacząca jest ekologia - pisze Hubert Salik
[wyimek][b][link=http://blog.rp.pl/salik/2010/04/26/polacy-potrzebuja-bogatej-opiekunki/]Skomentuj na blogu[/link][/b][/wyimek]
Nie po raz pierwszy widać, że obywateli interesują w pierwszej kolejności oni sami. W sumie nic dziwnego, że oczekują od wybranych przez siebie polityków realizacji własnych interesów.
Problem w tym, że oczekiwania te są pełne paradoksów i utopijnych marzeń o tanim państwie opiekuńczym.
W końcu to, czego chcą obywatele – wyższe emerytury i praca dla wszystkich – jest pochodną wzrostu gospodarczego. Jego tempo wpływa na to, czy jest praca i ile średnio zarabiamy. A z kolei to, jaką troską otoczy nas państwo, zależy od tego, ile z podatków wpłynie do jego kasy. I tu znów kłania się wzrost PKB.
Jeśli tego wzrostu nie będzie, a rząd dodatkowo obniży podatki, szanse na godne emerytury są żadne. Chyba że samemu się na nie zacznie oszczędzać. I to już teraz.
Nie jest to wcale wina polityków czy nieudolności kolejnych rządów. Systemy emerytalne zależą wprost od przyrostu naturalnego. A ten w Polsce spada – jak we wszystkich państwach, w których podwyższa się standard życia. W 2008 r. wyniósł nad Wisłą symboliczne zero – po raz pierwszy od drugiej wojny światowej.
Pewne jest więc, że spełnienia pragnień Polaków nikt nie zagwarantuje. Mogą to zrobić tylko oni sami. Tyle że zawsze jest to coś za coś. Jeśli niższe podatki, to świadomość konieczności oszczędzania na przyszłość czy pogodzenia się z odpłatną służbą zdrowia. Przy czym to ostatnie byłoby już dziś niczym więcej niż akceptacją rzeczywistości.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA