fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polak za granicą

Czy tylko krewny otrzyma odpis brytyjskiego aktu zgonu?

Flickr
Czy mogę dostać odpis brytyjskiego aktu zgonu, skoro nie jestem spokrewniona ze zmarłym? Czy muszę w tym celu pojechać na Wyspy?
Czytelniczka, mimo że nie jest spokrewniona z osobą zmarłą, może wystąpić o odpis brytyjskiego aktu zgonu (death certificate).
Z informacji uzyskanej w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Londynie jednoznacznie wynika, [b]że brytyjskie prawo nie wymaga potwierdzenia pokrewieństwa przy staraniu się o odpis aktu stanu cywilnego[/b].
O odpis czytelniczka może się ubiegać za pośrednictwem polskiego konsulatu. Powinna wpłacić odpowiednią sumę pieniędzy na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych (około 40 funtów brytyjskich, więcej o opłatach na [link=http://www.londynkg.polemb.net/index.php?document=56&PHPSESSID=fe9e99673a213adb62da17e30d58bd01]stronie Wydziału Konsularnego Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie[/link]), a także wypełnić wniosek o wydobycie odpisu aktu zgonu z brytyjskiego Centralnego Rejestru Urzędu Stanu Cywilnego.
We wniosku należy umieścić następujące informacje:
- imię i nazwisko osoby zmarłej,
- datę zgonu,
- miejsce zgonu,
- wiek zmarłego w dniu zgonu,
- zawód osoby zmarłej,
- stan cywilny.
Czytaj więcej w artykule "[link=http://www.rp.pl/artykul/84394,337247_Jak_wydobyc_odpis_aktu_stanu_cywilnego_z_Wielkiej_Brytanii_.html]Jak wydobyć odpis aktu stanu cywilnego z Wielkiej Brytanii?[/link]".
[ramka][b]W Polsce inaczej[/b]
Zgodnie z polskim prawem, nie każdy otrzyma odpis polskiego aktu zgonu. O taki odpisu może wystąpić:
- sąd lub inny organ państwowy,
- osoba, której stan cywilny został w akcie stwierdzony (dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, małżonek lub przedstawiciel ustawowy zmarłego - art. 83 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0C8C49F8A162A0BBABF673D3515B470E?id=174390]ustawy z 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego, DzU nr 234, poz. 1571[/link])
- osoby, które wykażą swój interes prawny,
- organizacja społeczna, o ile jest to uzasadnione celami statutowymi takiej organizacji i gdy przemawia za tym interes społeczny.
Więcej na temat otrzymywania odpisu polskiego aktu zgonu w artykule: "[link=http://www.rp.pl/artykul/295372.html]Czy odpis aktu stanu cywilnego można dostać pocztą?[/link]". [/ramka]
[i][b]Polecamy także nasze serwisy:[/b]
- [link=http://www.rp.pl/temat/367447.html]rp.pl » Prawo dla Ciebie » Pochówki [/link],
- [link=http://www.rp.pl/temat/55629.html]rp.pl » Prawo dla Ciebie » Polak za granicą [/link] [/i]
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA