Biznes

PKP rozdaje ziemie

Fotorzepa, BK Beata Kitowska
PKP SA dały trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej grunty o wartości 59 mln zł. Na obiecaną ziemię wartości ponad 160 mln zł czekają Przewozy Regionalne
Polskie Koleje Państwowe, spółka matka grupy PKP przekazała aportem do SKM-ki zaplecza techniczne o wartości 59 mln zł. Spółka realizuje kolejowe przewozy pasażerskie na terenie województwa pomorskiego. Po podniesieniu kapitału 75 proc. jej udziałów należy do PKP SA, reszta do władz województwa pomorskiego, miast Gdańsk, Sopot, Gdynia i Pruszcz Gdański.
Transakcja jest kolejnym etapem usamorządowienia spółki, które ma się zakończyć w przyszłym roku. Na 31 nieruchomości o wartości 161 mln zł czekają też Przewozy Regionalne. te nieruchomości zostały im obiecane jeszcze przed usamorządowieniem spółki w grudniu 2008 roku. Majątek ma zostać wniesiony aportem na podniesienie kapitału, jednak PKP SA wstrzymała proces z uwagi na trudną sytuację finansową w jakiej znajdują się Przewozy. Darowiznę uzależnia od zapoznania się z dokumentami finansowymi spółki, na co władze samorządowego przewoźnika nie chcą się zgodzić.
— Przed przekazaniem nieruchomości SKM-ce mieliśmy dostęp do wszystkich dokumentów i nie było z tym żadnych problemów — mówi Michał Wrzosek, rzecznik PKP SA. — Tymczasem władze Przewozów Regionalnych wciąż nie chcą się pod żadnymi warunkami zgodzić na to byśmy się zapoznali z dokumentami finansowymi, nawet w siedzibie spółki, w obecności świadków czy ochrony — dodaje Wrzosek. SKM-ka jest w 75 proc. własnością Przewozy Regionalne należą w 100 proc. do 16 województw. Do 2009 roku w ramach prywatyzacji lub usamorządowienia z grupy PKP wyszły m.in. Farmacja Kolejowa, w której udziały kupił inwestor branżowy, Warszawska Kolej Dojazdowa — przez nabycie udziałów przez samorządy województwa mazowieckiego, czy Koleje Mazowieckie, które przejął samorząd mazowiecki. Obecnie trwa zbycie m.in. PKP Intercity, Przedsiębiorstwa Naprawy Infrastruktury czy Kolejowego szpitala Uzdrowiskowego w Ciechocinku.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL