W większości firm za 26 grudnia nie ma dodatkowego wolnego

www.sxc.hu
Czy za drugi dzień świąt pracodawcy muszą w tym roku dać podwładnym wolne?
[b]Odpowiada Adam Kraszewski, aplikant radcowski w Kancelarii GESSEL:[/b]Dzień 26 grudnia jako drugi dzień Bożego Narodzenia należy do dni wolnych od pracy, o czym jednoznacznie przesądza [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DE413C016C8CE7519A114E9FBC50E0B8?id=71689]ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. [/link] Pracownikom, którzy tego dnia zobowiązani byliby do pracy, a nie wykonują pracy, której wykonywanie w święto jest dozwolone, przysługuje dzień wolny.Zgodnie z art. 130 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy[/link] każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin, a zatem nie ma potrzeby odpracowywania dnia wolnego przypadającego w Boże Narodzenie.Należy jednocześnie zwrócić uwagę, że w 2009 r. dzień Bożego Narodzenia przypada w sobotę, a dla większości pr...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL