Świat

BBC: na Litwie przetrzymywano podejrzanych o terroryzm

Baza wojskowa w Starych Kiejkutach - tu miało mieścić się domniemane więzienie CIA w Polsce
Fotorzepa, Jak Jakub Dobrzyński
Amerykańska służba wywiadowcza przetrzymywała podejrzanych o terroryzm w przynajmniej dwóch ośrodkach na Litwie - według BBC, takie są wnioski parlamentarnej komisji śledczej, powołanej do zbadania tej sprawy.
Zdaniem BBC, w jednym z więzień, powstałych w dawnej szkole jeździeckiej pod Wilnem, w latach 2004-2005 przebywało co najmniej ośmiu podejrzanych.
Oficjalnie członkowie komisji twierdzą jednak, że nie ma żadnych dowodów, jakoby przygotowane dla Amerykanów ośrodki kiedykolwiek były wykorzystywane do przetrzymywania osób oskarżanych o terroryzm. Komisja ustaliła także, że na Litwie lądowały samoloty czarterowane przez CIA. Władze państwowe nie miały jednak prawdopodobnie żadnej kontroli nad działaniem Amerykanów, ani pełnej wiedzy na ten temat.
W ciągu półtoramiesięcznego dochodzenia przed komisją śledczą zeznania złożyło 56 osób, w tym byli prezydenci Algirdas Brazauskas, Rolandas Paksas, Valdas Adamkus. Pisemnie zeznania złożyła też obecna prezydent Dalia Grybauskaite. O istnieniu domniemanego więzienia CIA na Litwie dla terrorystów z Al-Kaidy poinformowała w sierpniu amerykańska telewizja ABC. Według niej działało ono od września 2004 roku do listopada 2005 roku w miejscowości Antaviliai, 10 km od Wilna. Miało znajdować się w ośrodku jeździeckim, w budynku, w którym stworzono cele więzienne i specjalne pomieszczenia przeznaczone do przesłuchań. W Antaviliai można było - twierdzi ABC News - przetrzymywać równocześnie osiem osób podejrzanych o terroryzm. Litwa jest jednym z trzech krajów Europy Środkowej (obok Rumunii i Polski), podejrzewanych o to, że na ich terenie były więzienia CIA. ABC News, cytując swego konsultanta, byłego głównego doradcę ds. terroryzmu w amerykańskiej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Richarda Clarke'a, podała, że "nowe państwa były tak wdzięczne USA za przyjęcie ich do NATO, że były gotowe zrobić wszystko, o co poproszą Amerykanie".

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL