Biznes

Związkowcy zablokowali kasy w sklepie IKEA

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Akcja jest elementem walki o poprawę warunków pracy ochroniarzy z Solid Security, pracujących w sklepach szwedzkiej sieci
Do blokady doszło o godzinie 13 w sklepie IKEA w podwarszawskich Markach. Akcja jest częścią akcji [link=http://www.CzyIKEAJestOk.pl" target="_blank]CzyIKEAJestOk.pl[/link] prowadzonej przez NSZZ "Solidarność" w sprawie ochroniarzy Solid Security, którzy pracują w sklepach IKEA. Wcześniej związkowcy rozdawali m.in. ulotki, wykorzystywali portale społecznościowe, apelując do IKEA o interwencję.
Pod koniec listopada, przy wsparciu zagranicznych związków zawodowych ulotki o sytuacji ochroniarzy w Polsce były rozdawane pod sklepami IKEA w 12 krajach m.in. w USA, Australii, Holandii, Szwajcarii. - Dzisiejsza akcja jest wynikiem naszej desperacji. IKEA sprawia wrażenie, że problemy ochroniarzy w ogóle jej nie obchodzą. Nie widzi nic złego we współpracy z firmą stosującą naganne praktyki. Nie chce się z nami nawet spotkać - mówi Krzysztof Zgoda z NSZZ Solidarność. Jak wyjaśnia próby rozmów podejmowane od ponad 2 miesięcy nie przyniosły skutku. Niezadowoleni pracownicy ochrony są zastraszani i zmuszani do podpisywania pism, że są zadowoleni z pracy. - Zupełnie tego nie rozumiem, stworzenie np. funduszu socjalnego dla pracowników chroniących IKEA kosztowałoby tyle, ile firma zarabia tylko w ciągu 20 minut - dodaje Krzysztof Zgoda.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL