Banki

Wells Fargo odda rządowi USA ratunkową pożyczkę

AFP
Czwarty pod względem wielkości aktywów i depozytów amerykański bank Wells Fargo chce zwrócić do skarbu państwa 25 mld dolarów pożyczonych przed rokiem w ramach Troubled Asset Relief Program (TARP)
Bank z San Francisco, którego największym udziałowcem jest firma Berkshire Hathaway, należąca do miliardera Warrena Buffetta, w celu pozyskania środków na spłatę pomocy sprzeda akcje za 10,4 mld dol.
Bank nie poinformował jeszcze, jaka będzie cena akcji w planowanej ofercie, ani kiedy ta oferta zostanie przeprowadzona. Uprzedził jedynie, że spłata zadłużenia w TARP zmniejszy przychody dostępne dla akcjonariuszy o 2 mld USD w czwartym kwartale i wpłynie na wyniki spółki w 2010 r. Wells Fargo zamierza też za gotówkę kupić od Prudential Financial 23 proc. udziałów w swojej firmie brokerskiej, aczkolwiek nie poinformował, ile to może kosztować. Dodatkowe 1,5 mld dol. kalifornijski bank zamierza pozyskać ze sprzedaży aktywów.
Wczoraj o porozumieniu w sprawie spłacenia 25 mld rządowej pomocy poinformował Citigroup, w ubiegłym tygodniu Bank of America ogłosił sprzedaż akcji za ponad 18 mld USD też w celu wyjścia z programu TARP. Po realizacji tych zapowiedzi z programu tego nie będzie korzystał już żaden duży amerykański bank, a do federalnego budżetu wróci ponad 75 proc. pożyczonych pieniędzy.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL