Finanse

Exxon postawił na gaz

Bloomberg
Amerykański koncern wyda 41 mld dolarów na kupno XTO Energy
Szefowie koncernu Exxon Mobil, który jest liderem w branży paliwowej w Stanach Zjednoczonych, uznali, że w związku z polityką ochrony klimatu coraz większe znaczenie będzie miał gaz ziemny. Dlatego postanowili przejąć jednego z największych producentów tego surowca w swoim kraju. Paliwowy potentat zapłaci za akcje XTO Energy w sumie 41 mld dolarów, ale w kwocie tej jest 10 mld dolarów przeznaczone na spłatę zobowiązań gazowej firmy. Exxon Mobil zapłaci akcjonariuszom XTO o 25 proc. więcej, niż wynosił kurs giełdowy na zamknięciu piątkowej sesji.
To największa transakcja w sektorze gazowo-paliwowym od czasu, gdy w 2005 r. ConocoPhillips kupił za 36 mld dolarów firmę Burlington Resources. XTO Energy specjalizuje się w wydobyciu gazu i ropy w USA, ma złoża w różnych stanach – od Alaski przez Nowy Meksyk po Louisianę. Złoża gazu tego koncernu szacowane są na ponad 300 mld m sześc. (dla porównania w Polsce zasoby złóż uznawane za nadające się do wydobycia to ok. 140 mld m sześc.). XTO Energy produkuje dziennie ok. 83 mln m sześc. surowca i specjalizuje się w wydobyciu z tzw. złóż niekonwencjonalnych, m.in. z łupków skalnych.
Informacja o przejęciu XTO Energy – jak zauważyli eksperci – pojawiła się wkrótce po tym, jak szefowie Exxon Mobil mieli prezentację dotyczącą rynku gazu w USA i na świecie, wskazując na znaczenie niekonwencjonalnych złóż surowca i prognozowany wzrost zapotrzebowania w długiej perspektywie. Szacuje się, że z łupków skalnych pochodzić będzie w 2030 r. mniej więcej połowa wydobycia gazu w USA; teraz stanowi blisko jedną trzecią. Jeden z szefów Exxon Mobil Kenneth Cohen mówił tydzień temu, że w Stanach spodziewany jest w kolejnych latach wzrost popytu na energię, ale w związku z nowymi wymaganiami dotyczącymi ochrony środowiska producenci energii będą musieli zrezygnować z węgla. Bob R. Simpson, jeden z twórców XTO Energy, uważa, że sojusz z Exxon Mobil da nowe możliwości w rozwoju wydobycia ropy i gazu. Pomimo zobowiązań gazowa firma ma dobre wyniki finansowe, na koniec września koncern zarobił 1,5 mld dolarów i miał rekordowe przychody w wysokości 6,7 mld dolarów. Szefowie XTO, podsumowując na początku listopada trzeci kwartał, poinformowali o większym od przewidywanego wcześniej wzroście wydobycia ropy i gazu. W tym roku sięgnie on 23 proc. Firma wzmocniła swoją pozycję rynkową dzięki akwizycjom, jakich dokonała w ostatnich dwóch latach. Najpierw, w 2007 r., XTO Energy kupiła za 2,5 mld dolarów spółkę Dominion Resources, zyskując dostęp do jej złóż w Teksasie i Luizjanie. Natomiast w 2008 r. wydała 4,2 mld dolarów na przejęcie Hunt Petroleum Corporation.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL