Ekonomia

Jak się kupuje rafinerię

„Rosja Ropa Polityka”, Igor Chalupec, Cezary Filipowicz
Rzeczpospolita
To barwna historia o kulisach największej zagranicznej inwestycji dokonanej przez polską firmę, czyli wejściu PKN Orlen do rafinerii w Możejkach.
Za większościowy pakiet akcji litewskiej spółki Mażeikiu Nafta polska firma zapłaciła 2,3 mld dolarów. W książce jest opis zdarzeń, które miały miejsce w 2005 i 2006 r. Główny wątek to przygotowania do transakcji i mniej lub bardziej formalne zabiegi z tym związane zarządu Orlenu, w którym zasiadali obaj autorzy. Książka zawiera wiele informacji o polityce energetycznej Rosji, o historii powstania i upadku największego imperium naftowego tego kraju – koncernu Yukos, o relacjach na rosyjskim rynku ropy. To konieczny zabieg, by czytelnik miał orientację w rzeczywistości, w jakiej odbywał się ogłoszony przez litewski rząd przetarg na zakup akcji spółki Mażeikiu Nafta.
Akcja przenosi czytelnika z Polski na Litwę, do Wielkiej Brytanii a nawet Wenezueli. Autorzy pokazują mechanizmy rządzące rynkiem ropy i przebiegiem tak kosztownych transakcji. To tym bardziej interesujące, że doprowadzenie do wygranej Orlenu na Litwie było wyjątkowo skomplikowane. Doszło m.in. do awarii na głównym ropociągu z Rosji przez Białoruś zaopatrującym zakład w Możejkach, a następnie wybuchł pożar, który zniszczył najważniejszą instalację. Autorzy nie oceniają, kto lub co spowodowało te zdarzenia, ale pokazują jak duże wywołały zaskoczenie.
[i]„Rosja Ropa Polityka”, Igor Chalupec, Cezary Filipowicz[/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL