Biznes

Skończyły się spadki w lotnictwie

Liczba osób korzystających z komunikacji lotniczej na trasach międzynarodowych wzrosła w październiku o 1,4 proc. Na trasach krajowych - średnio o około 2,2 proc. - podało Międzynarodowe Zrzeszenie Portów Lotniczych
Ruch na światowych lotniskach w październiku był o około 1,3 proc. większy niż przed rokiem. — To najlepsze wiadomości dla branży od lipca 2008 r. — mówi Angela Gittens, dyrektor generalny ACI.
Przez pierwsze dziesięć miesięcy tego roku transport towarów drogą lotniczą zmalał o około 12 proc. w porównaniu do okresu od stycznia do października 2008 r. Aż o 15 proc. zmalała w tym roku masa towarów przewożonych tą drogą na trasach międzynarodowych. — To dopiero początek pozytywnych zmian, jednak nawet jeżeli ten trend się utrzyma w listopadzie i grudniu, ruch w całym 2009 r. nadal będzie mniejszy o około 10 proc. niż w 2008 r. — dodaje Gittens.
Na pozytywne dane za ostatnie miesiące największy pływ miał wzrost ruchu na lotniskach w Europie i Ameryce Północnej. Porty lotnicze na Karaibach zanotowały wzrost w ruchu krajowym aż o 26 proc. Ze spadkami pasażerów miesiąc do miesiąca borykają się wciąż afrykańskie lotniska. Liczba podróżnych na Polskich lotniskach wzrasta od czerwca tego roku. Cały rok porty zakończą jednak kilku proc. spadkiem. Straty z początku tego roku mają nadzieję odrobić w okresie do stycznia do grudnia 2010 r.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL