Ekonomia

Tylko produkcja energii odnawialnej rośnie

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Od początku stycznia do końca listopada tego roku elektrownie wiatrowe wyprodukowały 768 GWh energii elektrycznej
— W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, odnotowaliśmy przyrost generacji wiatrowej o 29,5 proc. — mówi Dariusz Chomka, rzecznik PSE Operator.
PSE Operator spodziewa się jeszcze większej produkcji energii wiatrowej w przyszłym roku. Spółka podpisała umowy przyłączeniowe dla dwóch bardzo dużych farm wiatrowych o łącznej mocy 360 MW. Farmy te będą przyłączone bezpośrednio do sieci przesyłowej. Z danych PSE wynika także, że produkcja w elektrowniach wodnych zwiększyła się w tym roku o prawie 9 proc. do 2 506 GWh. — Rośnie tylko produkcja odnawialnej energii. Dla porównania, całkowita produkcja energii elektrycznej w miesiącach styczeń – listopad stanowi 96,5 proc. wyniku sprzed roku. Zużycie energii elektrycznej nadal utrzymuje się na poziomie minus ok. 5 proc.— dodaje Dariusz Chomka.
Dane te pokazują, że przedsiębiorstwom energetycznym będzie łatwiej spełnić w obowiązek sprzedaży w tym roku 8,7 proc,. zielonej energii. Co roku zgodnie z prawem, firmy muszą zwiększać jej sprzedaż lub zapłacić opłatę zastępczą jeśli zabraknie im świadectw pochodzenia zielonej energii. W ciągu ostatnich dwóch lat zapłaciły z tytułu opłat zastępczych 1,2 mld zł. — Spadek konsumpcji energii elektrycznej spowodowany spowolnieniem gospodarczym może zwiększyć szanse na wypełnienie celu 8,7 proc. w 2009 r. — ocenia Kamil Baj z Ernst&Young. Z jego obliczeń wynika, że produkcja energii z odnawialnych źródeł powinna wynieść ok. 9,5 TWh by spełnić tegoroczny cel wykorzystania zielonej energii. Prawdopodobnie nie uda się osiągnąć tak dobrego wyniku i produkcja wyniesie 8,1 TWh. — Zabrakłoby więc tak jak w poprzednim roku 1,6 TWh — dodaje Kamil Baj.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL