Kultura

Zwycięstwo Machabeuszy, czyli początek Chanuki

Pierwsza świeczka zapłonęła przed synagogą przy ul. Twardej
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Poza karnawałowym świętem Purim Chanuka jest najradośniejszą uroczystością dla społeczności żydowskiej.
Dlaczego najradośniejszym? Dzieci przez cały czas trwania Chanuki (osiem dni) dostają prezenty. W piątek zapalenie pierwszej świeczki na chanukija (dziewięcioramiennym świeczniku) rozpoczęło święto upamiętniające zwycięstwo Machabeuszy nad Grekami w czasach Antiocha IV.
Żeby zdążyć przed szabatem, Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, z Piotrem Kadlčikiem, przewodniczącym Gminy Żydowskiej w Warszawie, zapalili pierwszą świeczkę o godz. 14 przed synagogą na ul. Twardej. – Tradycyjnie zapala się świeczkę już po zmierzchu. Ale w piątek po zmierzchu zaczyna się szabat, więc zapalono świeczkę wcześniej – mówi Anna Grzegorzewska z Gminy. Drugiego dnia Chanuki o godz. 18 w synagodze wystąpi zespół Cukunft (o godz. 17.30 będzie zapalona druga świeczka). We wtorek (15 grudnia) odbędzie się bal chanukowy w klubie Powiększenie. Zaproszeni są wszyscy.
[ramka] CHANUKA PARTY We wtorek o 20.00 Gmina Żydowska w Warszawie i ŻOOM zapraszają wszystkich na chanukowe party. Będziemy zapalać V świeczkę chanukową, testować tradycyjne pączki, placki i inne smakołyki, a przede wszystkim balować! W programie przewidzieliśmy też mini koncert muzyki żydowskiej i loterię. Start: 20.00, wtorek 5 grudnia [link=www.klubpowiekszenie.blogspot.com]www.klubpowiekszenie.blogspot.com [/link] [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL