Poradniki

Sprawa rozwodowa a przydział

Mam problem z przekształceniem lokatorskiego mieszkania spółdzielczego. 35 lat temu otrzymałam przydział mieszkania wraz z mężem. Od 25 lat jestem rozwiedziona, mój mąż 25 lat nie jest zameldowany w mieszkaniu. Urzędniczka w spółdzielni życzy sobie, aby złożył on oświadczenie, że nie rości sobie prawa do tego mieszkania. Czy może stawić takie żądania?
Pracownik spółdzielni ma rację. Prawdopodobnie tuż po rozwodzie czytelniczka nie uporządkowała spraw majątkowych związanych z lokalem, stąd teraz prośba ze strony spółdzielni. Zgodnie bowiem z art. 13 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169950]ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych[/link] po rozwodzie małżonkowie powinni w terminie jednego roku zawiadomić, komu przypadło prawo do lokalu albo przedstawić dowód wszczęcia postępowania sądowego o podział tego prawa. Jeżeli tego małżonkowie nie zrobią, spółdzielnia wyznaczy im dodatkowy termin, nie dłuższy niż sześć miesięcy, i uprzedza o skutkach, jakie może spowodować jego niezachowanie. Po bezskutecznym upływie terminu spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu lokatorskiego prawa. Dlatego dla własnego dobra czytelniczka powinna przynieść zaświadczenie od byłego męża, że nie rości pretensji do mieszkania ani też do wkładu mieszkaniowego związanego z tym prawem. Inaczej grożą jej poważne kłopoty. Czytelniczka nie może też mieć teraz pretensji do spółdzielni, że żąda dostarczenia dokumentów, bo sama zaniedbała swoje sprawy majątkowe. To, że mąż tyle czasu już nie mieszka i nie jest zameldowany, nie ma żadnego znaczenia.
[ramka][b]Czytaj też [/b] [ul][li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,402830_Przeksztalcenia_dzis_i_jutro___.html]Przekształcenia dziś i jutro [/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,403132_Korzysci_z_przeksztalcenia.html]Korzyści z przekształcenia [/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,403143_Przeksztalcenie_najmu.html]Przekształcenie najmu[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,403145_Sprawa_rozwodowa_a_przydzial.html]Sprawa rozwodowa a przydział[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,403147_Niejasny_stan_prawny_gruntu_pod_budynkiem.html]Niejasny stan prawny gruntu pod budynkiem[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,403150_Czy_spoldzielnia_moze_przeciagac_uregulowanie_spraw_gruntowych_.html]Czy spółdzielnia może przeciągać uregulowanie spraw gruntowych?[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,403164_Koszty_notarialne.html]Koszty notarialne[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,403165_Co_z_wykupem_wlasnosciowych_po_1_stycznia_2010.html]Co z wykupem własnościowych po 1 stycznia 2010[/link][/li] [/ul] [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL