Sztuka

Jaja w szufladach

źródło: www.artnewmedia.pl
materiały prasowe
Rybki nie wytrzymałyby do końca wystawy, trzeba je było oddać w dobre ręce. Plan hodowli kurczaków pośrodku galerii (przez trzy tygodnie zanim doszłoby do wylęgu) także się nie powiódł – jaja trzeba przecież obracać, żeby równomiernie łapały ciepło. Pozostały obrazy i obiekty.
Piotr Lutyński, krakowski artysta (także muzyk), od dawna jest za pan brat z fauną. Ba, dla niej komponuje utwory muzyczne. Tym razem pokazał coś dla ludzi.
Na pierwszy rzut oka oglądamy kompozycje abstrakcyjne nawiązujące do tradycji konstruktywizmu oraz geometrycznego ornamentu pojawiającego się w wielu kulturach epok różnych. Około 20 malarskich prac o żywych, kontrastowo zestawionych kolorach. Obok nich rozmieścił przedmioty z rozmaitych półek: pusta puszka po zupie Campbell (aluzja do Warhola), zegar dworcowy (zatrzymany na godzinie szóstej), dziecięce buciki, stołek kuchenny. Na pozór przedmioty, które nijak się mają do wspomnianych abstrakcji. Jednak spójnikiem pomiędzy tymi odrębnymi światami są… jaja. Wydmuszki. Ułożone w wymoszczonych źdźbłami traw gniazdkach.
To zaskakujące połączenie. Z jednej strony sztuka czysta poddana kompozycyjnym rygorom, z drugiej – spontanicznie budowane ptasie posłania. Jeszcze bardziej dziwi, że skrzydlate bractwo zagnieździło się w nieprzychylnych mu zakamarkach rzeczywistości. Czyżby zawiódł je instynkt? Po co ptaki złożyły jaja w szufladach pod obrazami, w skrzyneczkach, gablotach, w konserwie, obuwiu, na popsutym czasomierzu? I co na to ekolodzy? Odbieram to jako metaforę obecnego samopoczucia żywych istot – także, a może przede wszystkim, ludzi. Każdy rozpaczliwie poszukuje swego miejsca na ziemi. Zapuszcza korzenie w obcym środowisku, próbując się zaadaptować do obcych warunków. Czasem się udaje. Częściej, jak w przypadku wspomnianych rybek gupików, ocalenie niesie powrót do starego akwarium. [i]Piotr Lutyński „Narodziny”, Art New media, ul. Krakowskie Przedmieście 41, wystawa czynna do 15.12[/i] [link=http://www.artnewmedia.pl]www.artnewmedia.pl[/link]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL