Media i internet

ZAiKS i pokrewne organizacje ujawnią swoje finanse

Resort kultury chce, aby organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi musiały audytować wyniki finansowe
Projekt zmian w ustawie o prawie autorskim nakładający na organizacje zbiorowego zarządzania obowiązek składania sprawozdań z działalności oraz raportów finansowych sprawdzonych przez biegłego rewidenta trafił do sejmowych komisji. Nowelizację opracowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Proponowane rozwiązanie ma zwolenników wśród producentów. – Może dzięki temu możliwa będzie większa kontrola nad setkami milionów złotych, jakimi organizacje zarządzają, i dowiemy się, ile z tej puli trafia do twórców, a jaka część jest przejadana – mówi przedstawiciel producenta sprzętu RTV, od którego sprzedaży płacone są na rzecz twórców opłaty do 3 proc. ceny detalicznej. [wyimek]335 mln zł wpłynęło z tytułu tantiem do ZAiKS w 2008 roku[/wyimek]
Największe organizacje nie obawiają się nowego przepisu. – Co roku nasz raport jest badany przez biegłego, więc popieramy ten projekt. Dopiero gdyby nasze sprawozdanie miało być kontrolowane przez największe firmy, co oznaczałoby duże koszty, powinno się to odbywać na koszt resortu – mówi Bogusław Pluta, dyrektor Związku Producentów Audio-Video. W tym roku ZPAV podzieli ok. 25 mln zł z tantiem. W podobnym tonie wypowiada się Krzysztof Szuster, zastępca dyrektora generalnego Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W ubiegłym roku do stowarzyszenia wpłynęło 335 mln zł. Jak dodaje, będzie to jednak oznaczało dodatkowe koszty, które na końcu obciążą twórców, bo to ich pieniędzmi zarządza ZAiKS.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL