fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Na wyższej diecie skorzystają pracownik i ZUS

Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys
Jeśli zapewnisz na wyżywienie w krajowej podróży służbowej 100 zł dziennie, od 77 zł zapłacisz podatek i składki. Tylko 23 zł jest bowiem wolne od tych obciążeń
[b]– Pracownik otrzymuje dietę w wysokości 23 zł. Chcemy ją zwiększyć do 100 zł. Czy od kwoty 100 zł należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i podatek, czy może tylko od różnicy 77 zł? – pyta czytelnik.[/b]Jeśli chodzi o dietę z tytułu wyjazdów krajowych, to podatek dochodowy oraz składki na ZUS trzeba pobrać tylko od różnicy między kwotą diety ustaloną przez pracodawcę a kwotą diety zwolnionej, tj. od 77 zł.[srodtytul]W swoich dokumentach[/srodtytul]Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową (art. 77[sup]5[/sup] § 1 kodeksu pracy). Warunki ich wypłacania pracodawca spoza sfery budżetowej określa w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania (gdy nie ma układu) albo w umowie o pracę, jeżeli nie jest objęty układem i nie m...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA