fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Jak przetrwać w mieście

materiały prasowe
W najbliższy wtorek o godzinie 19.00 film "Koniec nocy" zainauguruje działalność Klubu Filmowego Powiększenie
Przed projekcją dr Iwona Kurz z Instytutu Kultury Polskiej UW i dr Albert Jawłowski z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wprowadzą nas krótkim wstępem w atmosferę filmu. Po seansie odbędzie się dyskusja.
Spotkania mają inspirować do żywej debaty na temat problemów współczesności i miejsca wartości w dzisiejszej rzeczywistości. Stąd pomysł, by odbywały się pod hasłem: "Dekalog dziś", cykl I ma tytuł "Przetrwać w mieście".
Miasto stanowi jedną z najbardziej „filmowych” scenerii, lecz w bardzo wielu dziełach funkcjonuje faktycznie nie tylko jako tło wydarzeń, ale w istocie swoiste środowisko wywołujące określone postawy, szczególny rodzaj znaczącej przestrzeni, a nawet metafora kultury współczesnej w całości, wywołująca pytania dotyczące takich problemów jak przemoc, anonimowość i zanik więzi wspólnotowych, przemiany stylów komunikacji, nowe formy więzi. Last – but not least to miasto jest przestrzenią życia potencjalnych odbiorców projektu.
Film "Koniec nocy" jest pracą dyplomową absolwentów Łódzkiej Szkoły Filmowej. Autorzy w manierze bliskiej włoskiemu neorealizmowi pokazują prawdę o pokoleniu dwudziestolatków z drugiej połowy lat pięćdziesiątych. Obraz młodzieży z filmu jest daleki od socrealistycznych schematów. Wręcz przeciwnie: cechuje ją nihilizm, lęk przed nudą, wewnętrzna pustka. By ją zagłuszyć schodzą na drogę przestępstwa i stopniowo wykolejają się. Czy zdążą się w porę zatrzymać i zawrócić?
Szczegóły dotyczące następnych terminów spotkań już wkrótce na stronach klubu:
[link=http://www.klubpowieksznie.blogspot.com]www.klubpowieksznie.blogspot.com[/link]
[ramka][b]10.11[/b]
Klub Filmowy Powiększenie
Dekalog dziś – cykl I: Przetrwać w mieście
Koniec nocy, reż. Paweł Komorowski, Walentyna Uszycka, Julian Dziedzina, Polska 1956, 90‘.
Prelekcja/Film/dyskusja
godz. 19.00
wstęp wolny[/ramka]
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA