fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wspomnienia

Olbratowski: Patriota na wesoło

Tomasz Olbratowski, dziennikarz radiowy, satyryk, felietonista
Po raz pierwszy zetknąłem się z Maciejem Rybińskim wówczas gdy zaczął publikować felietonom w „Rzeczpospolitej”. Pamiętam, że w redakcji strasznie się z nich śmialiśmy.
Osobiście po raz pierwszy spotkałem go w jakimś programie telewizyjnym, do którego zostaliśmy zaproszeni w roli komentatorów. Potem widywaliśmy się wielokrotnie, bo Maciek przyjeżdżał do Krakowa nagrywać swoje felietony dla radia RMF. Pamiętam szczególnie jedno spotkanie kiedy po nagraniu poszliśmy do jakiejś knajpy - Maciek uwielbiał biesiadować. Tam opowiedział mi o emigracji, o dramatycznych sytuacjach ze swojego życia, ale robił to w sposób wesoły. Ta rozmowa w knajpie, to była najlepsza lekcja historii najnowszej jaką kiedykolwiek miałem.
Maciek nie omieszkał też opowiedzieć anegdotki o tym jak to po 1989 roku dzwonili do niego korespondenci polskich mediów z pytaniem co mają pisać. „Prawdę” – odpowiedział im Rybiński, a oni na to: „No co ty? Myślisz, że można?” Był nieprawdopodobnie oczytany, miał ogromną wiedzę, ale mimo tego umiał mówić w sposób prosty zrozumiały dla przeciętnego człowieka, a zarazem niezwykle mądry. Był patriotą, ale patriotą na wesoło - uciekał od patosu. Zapamiętam go jako wesołka.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA