fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Internet dla biednych

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Przełom w dotacjach na walkę z wykluczeniem cyfrowym
Aż 108 wniosków wpłynęło w zakończonym w czwartek konkursie na dotacje, dzięki którym samorządy mogą finansować zakup komputerów i Internetu dla biednych rodzin – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
– Całkowita wartość złożonych projektów przekroczy 230 mln zł, z czego UE może dołożyć ok. 195 mln zł – mówi „Rz” Witold Dróżdż, wiceminister spraw wewnętrznych. Do podziału było ok. 180 mln zł (43 mln euro).
Większe zainteresowanie niż dostępna kwota pieniędzy w przypadku tego typu konkursów to spory sukces. Poprzednie edycje wypadały mizernie – 72 wnioski z zapotrzebowaniem na 168 mln zł wsparcia. Tymczasem do podziału było ok. 300 mln zł.
– Liczba i wartość złożonych wniosków w ostatnim konkursie pokazują, że konsekwentna akcja informacyjna oraz modyfikacja niektórych elementów działania przyniosły efekty – cieszy się minister Dróżdż. Te zmiany to m.in. dopuszczenie, by w komputery i dostęp do Internetu można było wyposażać nie tylko biedne rodziny, ale także instytucje, takie jak szkoły, biblioteki, ośrodki pomocy społecznej czy rodziny zastępcze.
Największe projekty, jakie ubiegają się o wsparcie, przygotowała Fundacja Edukacji Ekonomicznej we współpracy z samorządowcami. – W województwie wielkopolskim chcemy objąć pomocą 3 tys. rodzin, w lubuskim – 1,5 tys. – mówi Witold Sartorius, prezes Fundacji.
– Przygotowania trwały półtora roku. Nie chcemy dostarczać tylko sprzętu, ale też nauczyć odbiorców wsparcia, jak wykorzystać Internet, by poprawić swoją sytuacją materialną, np. poprzez telepracę – dodaje prezes.
Z kolei władze powiatu przysuskiego planują wspomóc 2,4 tys. rodzin. To ogromny projekt. – Bez unijnych funduszy by się to nie udało. A my mamy wizję społeczeństwa nowoczesnego, z równym dostępem do edukacji, kultury, rynku pracy i usług – podkreśla Marian Niemirski, starosta powiatu.
[ramka]
[srodtytul]Ile możemy wydać[/srodtytul]
Na walkę z wykluczeniem cyfrowym mamy do dyspozycji prawie 365 mln euro. Samorządy dopłacają do projektów 15 proc. jego wartości. Wspartych ma zostać 100 tys. ubogich rodzin oraz osób niepełnosprawnych. Dotacje przeznaczone są na zakup sprzętu oraz opłacanie dostępu do sieci (głównie w domach zainteresowanych, ale także instytucjach publicznych) oraz szkolenia. Z kolei dla firm z branży IT to szansa na poszerzenie rynku. [/ramka]
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorów
[mail=a.cieslak@rp.pl]a.cieslak@rp.pl [/mail]
[mail=t.boguszewicz@rp.pl]t.boguszewicz@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA