fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Sondażowa polityka Donalda Tuska

Mirosław Drzewiecki od poniedziałku nie jest ministrem. Podał się do dymisji cztery dni po ujawnieniu jego związków z aferą hazardową. Ktoś może powiedzieć: bardzo szybko, tym bardziej że kiedy „Rzeczpospolita" 1 października publikowała pierwsze materiały dotyczące sprawy, minister był jeszcze na urlopie w Stanach Zjednoczonych.
Moim zdaniem jednak należy zapytać, dlaczego tak późno. Przecież już w piątek po południu Drzewiecki rozmawiał w Warszawie z Donaldem Tuskiem, a w sobotę po raz pierwszy tłumaczył się na konferencji prasowej. Do rezygnacji doszło dopiero w poniedziałek. Co nowego – w sferze faktów – wydarzyło się w ciągu tych paru dni, że jeszcze w piątek minister nie zasługiwał na odwołanie, a już w poniedziałek uznano, że musi się podać do dymisji?
Oczywiście nie wydarzyło się nic. Oprócz publikacji sondaży, z których wynikało, że szef resortu sportu powinien stracić stanowisko. I medialnych komentarzy, których autorzy – niezależnie od linii swoich gazet i osobistych sympatii – wskazywali, że Mirosław Drzewiecki jest zbyt poważnie uwikłany w tę historię, aby dłużej być ministrem. "Polityka sondażowa" rządu Tuska powoduje, że w sprawie afery hazardowej od samego początku liderzy PO są parę kroków w tyle. Premier już w połowie sierpnia – kiedy dowiedział się o obietnicach swoich kolegów składanych szemranym biznesmenom – powinien zareagować. Wraz z CBA powinien ustalić, jakie kroki należy podjąć. Uniknąłby wielu późniejszych kłopotów i mógłby się dziś przedstawiać jako silny człowiek z zasadami.
Szef rządu i jego współpracownicy uznali jednak chyba, że póki o aferze nie wiadomo publicznie, to jej nie ma. Po co robić cokolwiek, skoro media i wyborcy mogą o sprawie nigdy nie usłyszeć? Z tego samego powodu szef Klubu PO i minister sportu najpierw musieli się zmierzyć z dziennikarzami na konferencjach prasowych. Dopiero po takim sondażu – i po wysłuchaniu jednomyślnie nieprzychylnych medialnych komentarzy wobec obu polityków – Tusk decydował o pozbawieniu ich stanowisk. Potwierdzając, że nie miało dla niego znaczenia to, czy Chlebowski i Drzewiecki robili rzeczy naganne, ale to, czy ich działania bardzo rozdrażnią wyborców. Skomentuj na [link=http://blog.rp.pl/blog/2009/10/05/dominik-zdort-sondazowa-polityka-donalda-tuska/]blog.rp.pl[/link]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA