fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Nasza Basia

Basia przedstawi we wtorek płytę „It’s That Girl Again„
Fotorzepa, Grzegorz Hawałej GH Grzegorz Hawałej
Nazwisko Trzetrzelewska pewnie nie nadawałoby się do kariery w anglosaskim kraju. Ale dziewczyna z Alibabek, która wyjechała z Polski w 1979 r., przedstawiała się trochę egzotycznym, ale przyjemnym imieniem Basia.
Na początku lat 80. zamieszkała w Anglii, gdzie poznała Danny’ego White’a, z którym założyła zespół Matt Bianco. Ich płyta „Whose Side Are You On” wydana w 1984 r. odbiła się szerokim echem i sprzedała w 1,5-milionowym nakładzie.
Podobnie solowe albumy Basi – wydany dwa lata później „Time and Tide”, a także kolejny promowany przez singiel „Cruising for Bruising”, u nas stale obecne w tamtych latach w Programie III Polskiego Radia. Po nagraniu studyjnej płyty „Sweetest Illussion” w 1994 r. Basia zamilkła. Powodem było odejście kilku bliskich jej osób. Przypomniała o sobie, reaktywując Matt Bianco w 2004 r. płytą „Matt’s Mood”.
Łącznie jej płyty sprzedały się w ponad 7-mln nakładzie, trafiła nawet pod strzechy w Japonii, gdzie stała się kultową wokalistką, a jej nowa płyta wiosną tego roku najwcześniej ujrzała światło dzienne. Promowanie w ten sposób Polski za granicą przyniosło jej odznaczenie ministra kultury w 2005 r.
Związek Basi z krajem jest rzeczywiście stały, mimo że nie mieszka w Polsce od 30 lat. W wywiadach podkreśla nie tylko bliskość, ale też potrzebę uczestniczenia w tutejszym życiu różniącym się od chłodno celebrowanego przez niechętnych hucznym biesiadom mieszkańców Albionu.
Nieco dojrzalszym głosem, ale niezmiennie w lekko jazzującym tonie przedstawi we wtorek oczekiwaną płytę „It’s That Girl Again”, która ciekawie miesza gatunki, bossa novy zestawiając z modnym soulem z lat 80.
[i]Basia, Sala Kongresowa, Warszawa, pl. Defilad 1, bilety: 150 – 250 zł, rezerwacje: tel. 22 656 72 99, wtorek (6.10), godz. 20.[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA