fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Transseksualiści: godność naruszana rzadko, ale dotkliwie

Do biura Rzecznika wpływają liczne skargi na nieżyczliwe i poniżające zachowanie policjantów wobec transseksualistów czy transwestytów.
Według Anny Grodzkiej z Fundacji Trans-Fuzja, przypadki naruszania godności osobistej osób transpłciowych nie są częste. Zdarzają się jednak sytuacje, w których funkcjonariusze policji czy straży miejskiej legitymujący takie osoby pozwalają sobie na niestosowne komentarze.
Jeden z takich incydentów stał się podstawą apelu Rzecznika Praw Obywatelskich skierowanego do Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku. Na podstawie otrzymanych wyjaśnień stwierdził, że pewne nieprawidłowości w realizacji procedur wynikały nie z winy funkcjonariusza, który ich dokonywał, ale z braku odpowiedniego przeszkolenia. Przy współpracy z Kampanią Przeciw Homofobii stworzono więc specjalne szkolenia dla funkcjonariuszy, uwzględniające specyficzne problemy osób transpłciowych .Jednostki policji otrzymały także odpowiednie wytyczne, regulujące sposób postępowania w tego rodzaju sprawach.
Zdaniem Rzecznika działania w tej sprawie nie powinny się ograniczyć do województwa pomorskiego. Pismo w tej sprawie czeka już na odpowiedź Komendy Głównej Policji. - Z pewnością pomocne w tym zakresie mogą być wyspecjalizowane organizacje pozarządowe, które podczas odbywanych ze mną spotkań poświęconych przestrzeganiu praw osób LGBT oferowały pomoc w realizowaniu podobnych inicjatyw - pisze rzecznik. Zdaniem Grodzkiej dobrym rozwiązaniem byłoby także wprowadzenie dla osób transpłciowych legitymacji z dwoma zdjęciami. Pismo w tej sprawie wraz z apelem o poszanowanie odmienności okaziciela takiej legitymacji przez funkcjonariuszy złożono w MSWiA miesiąc temu. Nie spotkały się one jednak z pozytywnym odzewem. - Jakkolwiek stworzenie osobom transpłciowym możliwości posługiwania się dwuimienną i dwuzdjęciową legitymacją w trakcie dokonywania czynności urzędowych gwarantowałoby ochronę subiektywnych odczuć danej grupy ludzi, to jednak pozostawałoby w sprzeczności z podstawowymi zasadami identyfikacji człowieka, określonymi w przepisach prawa - argumentuje wiceminister Witold Drożdż. Dodaje także, że prawo gwarantuje możliwość chirurgicznej i sądowej zmiany płci. Nie przewiduje jednak specjalnych uprawnień dla osób, które z różnych względów jej nie dokonują. Tworzenie w sposób dowolny i subiektywny drugiej, równoległej tożsamości jest niedozwolone. [ramka]Osoby transpłciowe nie identyfikują się ze swoją płcią. Zaliczają się do nich głównie transseksualiści i transwestyci. Transseksualizm to rozbieżność pomiędzy psychicznym poczuciem płci a biologiczną budową ciała,połączona z silnym pragnieniem korekty ciała, tak aby odpowiadało ono płci odczuwanej przez daną osobę. Transwestytyzm natomiast, to skłonność do czasowej identyfikacji z płcią przeciwną, która może wyrażać się chęcią upodobnienia do niej, np. poprzez zakładanie jej ubrań i naśladowanie jej zachowania.[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita OnLine
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA