fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Sfera socjalna wymaga reform

Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Gdzie znaleźć oszczędności? Np. podnieść wiek emerytalny dla mundurowych
Partie rządzące chcą podnieść przynajmniej o pięć lat wiek emerytalny dla mundurowych i wprowadzić system rent hipotecznych.
Świadczenia socjalne wymagają reform – twierdzą zgodnie przedstawiciele partii rządzących. Poseł PO Sławomir Piechota wyjaśnia, że oprócz zapowiedzianych w ubiegły piątek zmian w wypłatach becikowego trzeba szukać innych źródeł oszczędności w budżecie. Jednym z nich mogłaby być likwidacja rent dla wdów po górnikach, które skończyły 50 lat. – To niekonstytucyjny zapis, dlaczego wdowa po górniku ma dostawać świadczenie, a wdowa po budowlańcu nie? – pyta Piechota. – Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, renta nie powinna przysługiwać.
PO jest też za zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, jednak na wprowadzenie w życie tego pomysłu trzeba poczekać. Piechota wyjaśnia, że to duża zmiana, której nie można realizować w pośpiechu tylko dlatego, że bieżąca sytuacja ekonomiczna nie jest najlepsza. – Na razie musi wystarczyć uszczelnienie systemu poprzez wprowadzenie emerytur pomostowych – wyjaśnia poseł. Jego zdaniem nie sposób też uniknąć opodatkowania podatkiem dochodowym rolników, bo to największy beneficjent unijnej pomocy. Najpierw jednak trzeba zinformatyzować KRUS, aby zyskać potrzebne informacje. – Nie mamy nic przeciwko temu – stwierdził Jan Łopata z PSL. – Pod warunkiem że znikną podatki gruntowy i leśny, a budżet wynagrodzi samorządom utracone dochody. Poseł uważa też, że należy kontynuować reformę emerytalną, a kolejnym krokiem powinno być wydłużenie o pięć lat wieku emerytalnego dla mundurowych i podniesienie wysokości świadczeń z 40 do 45 proc. pensji z ostatniego roku pracy. – Nie powinniśmy za to zmieniać ustaw podatkowych ani podnosić składki rentowej. Mieszanie w ustawach VAT-owskich przyniosło taki skutek, że dziś wpływy z tego podatku są niższe – podkreśla Łopata. A Jeremi Mordasewicz, ekspert Lewiatana, ma jeszcze jeden pomysł, który chce podsunąć politykom – zmiana systemu świadczeń społecznych, który dziś jest powiązany z dochodem, na system oparty na kryterium majątkowym. – W Polsce sporo starszych osób otrzymuje świadczenia socjalne, mimo że mogłoby zaciągnąć renty pod zastaw swoich mieszkań – wyjaśnia Jeremi Mordasewicz. Posłowi PO bardzo się to rozwiązanie podoba. – Trzeba się tylko zastanowić, jak to zrealizować w praktyce – stwierdził Piechota. – Należy też egzekwować świadczenia alimentacyjne, ponieważ nie widzę powodu, dla którego dobrze zarabiające dzieci nie miałyby wspomagać rodziców z niskimi emeryturami. [i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=e.glapiak@rp.pl]e.glapiak@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA