Podatki

Kiedy zwrot dla budujących dom

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Inwestor może się ubiegać o zwrot części VAT od wydatków budowlanych poniesionych na budowę domu, zanim uzyska pozwolenie na budowę
Tak wynika z[b] interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 1 lipca 2009 r. (nr IPPB2/415-288/09-4/AK)[/b].
Z wnioskiem wystąpił podatnik, który podczas oczekiwania na pozwolenie na budowę domu dokonywał okazyjnych zakupów budowlanych. Zamierza odzyskać część zapłaconego w ich cenie VAT na podstawie ustawy z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=179136]DzU nr 177, poz. 1468 z późn. zm.[/link]). Zadał więc pytanie, czy prawem do zwrotu są objęte również zakupy dokonane przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Izba skarbowa potwierdziła, że takie wydatki można uwzględnić.
Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy prawo do zwrotu przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy – Prawo budowlane oraz pozwolenie na budowę (w odniesieniu do inwestycji, dla której jest ono wymagane). Ustawodawca nie uzależnia natomiast prawa do zwrotu VAT od tego, czy zakup materiałów budowlanych nastąpił przed czy po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Wymagane jest jedynie, by poniesione wydatki udokumentowane były fakturami wystawionymi od 1 maja 2004 r.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL