fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Elektroniczny kurs z podstawową wiedzą o procedurach przetargowych

Fotorzepa, Tom Tomasz Jodłowski
Urzędnicy, którzy tylko okazjonalnie organizują przetargi, mogą się za darmo dowiedzieć, jak to robić
Umożliwia to udostępniany przez Urząd Zamówień Publicznych portal edukacyjny. Umieszczone na nim szkolenie typu e-learning jest dostępne bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych. Ze względu na zakres tematyczny jest jednak adresowane przede wszystkim do zamawiających, przy czym raczej tych, którzy tylko sporadycznie muszą organizować przetargi lub też dopiero zaczynają poznawać przepisy o zamówieniach. Eksperci nie mają po co wchodzić na ten portal.
Prezentowane w formie lekcji zagadnienia, chociaż bez wątpienia przydatne, obejmują tylko podstawową wiedzę na temat przetargów. W mniejszych gminach, gdzie nie ma wyspecjalizowanych komórek zajmujących się zamówieniami publicznymi, narzędzie to może stanowić źródło informacji o wymaganych przepisami procedurach. Aby skorzystać z kursu, trzeba się zarejestrować na portalu. Wystarczy podanie imienia i nazwiska, telefonu kontaktowego i adresu e-mail. Potem trzeba przejść sprawdzian, który weryfikuje posiadaną wiedzę. Dzięki niemu kursant będzie wiedział, na jakie tematy powinien zwrócić uwagę podczas szkolenia.
Sam kurs jest podzielony na 47 lekcji. Materiał dotyczy zarówno zagadnień ogólnych (np. zakres regulacji), jak i szczegółowych (np. wyjaśnienie i modyfikacja specyfikacji istotnych warunków zamówienia). Częścią każdej lekcji są ćwiczenia praktyczne, podczas których sprawdzany i oceniany jest stopień przyswojenia wiedzy. Na koniec szkolenia kursant zdaje test końcowy. Poza samym kursem portal zapewnia też dostęp do niezbędnych aktów prawnych. Co istotne, nie ogranicza się do prawa zamówień publicznych i aktów wykonawczych do tej ustawy, ale udostępnia także inne regulacje, często niezbędne przy organizowaniu przetargów (np. prawa budowlanego czy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji). Dostępne też są przepisy wspólnotowe. Użytkownicy mają także możliwość korzystania z forum, za pośrednictwem którego mogą się wymieniać informacjami z innymi kursantami. Największą popularnością cieszy się sekcja „Jak rozumieć ten przepis”. Na zadawane na forum pytania odpowiadają zazwyczaj inne szkolące się osoby, jednak czę- sto dzięki niemu można znaleźć rozwiązanie nurtującego nas problemu. W czasie pierwszych pięciu miesięcy działania portalu zarejestrowało się na nim ok. 3,2 tys. użytkowników. Poszczególne lekcje zostały wyświetlone ok. 33 tys. razy. Kurs jest dostępny pod adresem: [link=http://uzp.eduportal.pl]http://uzp.eduportal.pl[/link].
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA