fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Bilans tego roku na zero

Giełdowym indeksom ciążą banki. Chociaż najwięcej w minionym tygodniu traciły spółki spożywcze, to przez spadek notowań banków główne indeksy GPW zakończyły tydzień pod kreską.
Rzeczpospolita
Indeks WIG20 stracił w piątek na wartości 1,6 proc. Tym samym znalazł się na poziomie z końca ubiegłego roku
Za nami kolejny tydzień, w którym portfele giełdowych inwestorów zostały uszczuplone. Od ostatniego szczytu z 12 czerwca WIG20 spadł już o 12,3 proc., a analitycy mówią, że to nie koniec.
Większość ekspertów oczekuje, że WIG20 z obecnych 1790 pkt spadnie jeszcze o kilka – kilkanaście procent. Będzie to oznaczało zniesienie około połowy trwającego między końcem lutego a majem ruchu wzrostowego. Negatywny wpływ na indeks największych spółek w najbliższych dniach będą miały notowania KGHM bez prawa do dywidendy. Już na wtorkowej sesji tylko z tego powodu WIG20 straci ok. 2 proc. W piątek inwestorzy ostro przecenili papiery miedziowej spółki, po kilku wzrostowych sesjach. Na koniec dnia jedna akcja KGHM kosztowała 78,75 zł po spadku o 3,85 proc. Akcje tej spółki były odpowiedzialne za niemal jedną trzecią giełdowego handlu.
Mocno tracił też Bioton (6,06 proc.). Inwestorzy zapewne zdali sobie sprawę, że podpisana umowa z Bayerem na dystrybucję polskiej insuliny w Chinach to dobra informacja, ale zyski z niej pokażą się dopiero po długim czasie. Traciły też firmy paliwowe, Lotos i Orlen, co wpisywało się w ogólnoświatowy trend. Europejskie giełdy notowały umiarkowane spadki w ślad za zniżkami spółek paliwowych, które traciły ze względu na spadek cen ropy i zapowiedź gorszych wyników amerykańskiej spółki z branży – Chevronu. Bardzo mocno spadała giełda w Rosji. Indeks RTS stracił 5,62 proc. Spośród dużych firm dobrze radziły sobie akcje banków BZ WBK i BRE oraz medialnej Agory. Wszystkie te spółki ostatnio były wyprzedawane przez inwestorów, więc ich kurs odreagowywał. Oprócz dużych spółek uwagę inwestorów skupiał BBI Development. Jak pisaliśmy w piątkowej „Rz”, firma pozyskała 80 mln zł od dewelopera Liebrecht & Wood, który będzie partnerem w kluczowej dla spółki inwestycji. Akcje przy bardzo wysokich, przekraczających 10 mln zł, obrotach zyskiwały w piątek nawet ponad 10 proc., ale ostatecznie spadły o 5,13 proc. Duże zainteresowanie inwestorów budziły też papiery dewelopera JW Construction (analiza poniżej). Akcje poszły w górę o niemal 5 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA