Kto musi prowadzić księgi rachunkowe i do kiedy zawiadomić o podatkowej księdze przychodów i rozchodów?

[b]W zeszłym roku nastąpiła zmiana prawa i firmy, które nie przekroczyły przychodów 1,2 mln euro, mogły powrócić na książkę przychodów i rozchodów. Czy te przepisy obowiązują również w 2009 r., czy też się zmieniły? Do kiedy jest termin zgłoszenia przejścia na książkę przychodów i rozchodów?[/b]W 2009 r. obowiązuje taki sam limit - 1,2 mln euro, z tym, że jest on liczony według kursu z innego dnia, a mianowicie z 30 września 2008 r. (zgodnie z art. 3 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=EEC83B982B9A63B0391339EE5CECFEF2?id=166037]ustawy o rachunkowości[/link]). Z przeliczenia wynika, że w 2009 r. księgi rachunkowe muszą prowadzić firmy, których przychody w 2008 r. wyniosły co najmniej 4 089 960 zł.Dotyczy to osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich (pozostałe spółki, w tym spółki z o.o. i akcyjne, muszą prowadzić księgi rachunkowe bez względu na limit przy...

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL