Media

Magazyn „Forum" bez sondaży?

Liderzy Libertas. Ich ugrupowanie w sondażach ma od 0 do 2 proc. poparcia
Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Jeden z głównych programów TVP Info dostał zakaz publikowania zamówionych już badań wyborczych
Jak dowiedziała się nieoficjalnie "Rz", emitowany w TVP Info publicystyczny program "Forum" nie będzie mógł prezentować sondaży poparcia dla partii. Powód? Według informatorów "Rz" redakcja programu otrzymała ustny zakaz od kierownictwa Agencji Informacji TVP.
- Argumentowano, że sondaże przedwyborcze są niepotrzebne i w dodatku fałszują obraz rzeczywistości – mówi pracownik TVP Info. Prowadzący program Jarosław Kulczycki nie chciał z nami o tym rozmawiać. Jak dowiedziała się "Rz", sugestie, by nie zamawiać sondaży, dostały też inne redakcje programów informacyjnych i publicystycznych TVP.
W czwartek "Gazeta Wyborcza" informowała, że do czasu wyborów do PE, TVP nie będzie w programach cytowała przedwyborczych sondaży. Według "GW" powodem miały być złe wyniki, jakie w przedwyborczych badaniach uzyskuje Libertas. P. o. prezesa TVP Piotr Farfał kojarzony jest z LPR, której członkowie startują do PE właśnie z list Libertas. Ugrupowanie w sondażach ma od 0 do 2 proc. poparcia. – Sondaże przedwyborcze nie dają precyzyjnego obrazu, ale to nie jest argument do blokowania ich publikacji – uważa Wojciech Jabłoński, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. – Przecież pokazują pewną tendencję elektoratu. Zakaz ich pokazywana to w pewnym sensie tonowanie demokracji. Jak wynika z informacji "Rz", redakcja "Forum" zamierza mimo zakazu spróbować opublikować sondaże. Na ich przygotowywanie zawarto już umowę z TNS OBOP. – Zakaz publikacji sondaży "Forum" otrzymało wyłącznie ustnie – mówi jeden z redaktorów TVP Info. Daniel Jabłoński, p.o. rzecznika TVP, nie odpowiedział na pytania "Rz" w sprawie sondaży.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL