Budżet i Podatki

Miasta na plusie

Warszawa słabo wypada w realizacji planu inwestycji
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Kryzys jeszcze nie dotknął finansów miast. Ich skarbnicy obawiają się, że sytuacja się zmieni w drugim półroczu
Z analizy budżetów 23 największych polskich miast (w tym wszystkich wojewódzkich) wynika, że ich dochody wyniosły w I kwartale 9,6 mld zł. To 25 proc. ich tegorocznych planów. Tegoroczny wynik jest jednak nieco słabszy niż choćby w dwóch ostatnich latach.
Dzieje się tak m.in. z powodu niższych wpływów z lokalnego, ale dość znaczącego w budżetach, podatku od czynności cywilnoprawnych. To efekt zastoju na rynku nieruchomości. Nieźle wciąż jeszcze wyglądają wpływy z PIT i CIT – i to mimo że dane statystyczne pokazują m.in. spadek produkcji sprzedanej przemysłu. Według Bolesława Tymolewskiego, skarbnika Torunia, zła sytuacja gospodarcza może się odbić na miejskich budżetach pod koniec roku. Dla wpływów z PIT druga połowa zawsze jest decydująca. W tym roku samorządy odczują również zmianę progów podatkowych. Dodatkowo zwolnienia w przedsiębiorstwach to proces, który trwa, i ewentualne niższe wpływy z PIT będą widoczne za kilka miesięcy.
[srodtytul]Topnieje nadwyżka[/srodtytul] Samorządy już przygotowują oszczędności, bo nie chcą być zaskoczone gorszą drugą połową roku. Obecnie ich największe obawy o dochody z podatków dotyczą PIT, CIT oraz od czynności cywilnoprawnych. Danuta Kamińska, skarbnik Katowic, wskazuję też na zagrożenie wynikające ze zmniejszania się nadwyżki operacyjnej samorządów ze względu na rosnące szybko wydatki w porównaniu z gorzej rokującymi dochodami. Jak zwykle wykonanie wydatków w I kwartale jest dużo niższe niż dochodów. Największe miasta wydały nieco ponad 8 mld zł z 45,6 mld zł zaplanowanych na ten rok (18 proc.). To efekt niskiego wykonania inwestycji, co też jest typowe, bo początek roku to czas, gdy inwestycje dopiero ruszają, kontynuowane są już zaczęte, a szczyt płatności za wykonane prace przypada na koniec roku. Stąd wydatki na inwestycje wyniosły po I kwartale zaledwie ponad 700 mln zł wobec zaplanowanych na ten rok prawie 13 mld zł. To tylko 6 proc. planu, czyli poziomu zbliżonego do tego z I kwartału 2008 r. Najsłabiej pod tym względem wypadają jak na razie m.in. Sosnowiec, Poznań i Warszawa. Miasta zapewniają jednak, że plany są w stanie zrealizować, ale pod warunkiem, że dotrą do nich dotacje unijne, z którymi były dotąd kłopoty. O wkład własny w dotowane projekty martwią się mniej. [srodtytul]Liderzy inwestycji[/srodtytul] Po trzech miesiącach wyróżnia się Toruń, który zrealizował wydatki inwestycyjne już w 20 proc. Jak wyjaśnia skarbnik miasta, zdecydowały o tym dwie inwestycje: dokończenie budowy stadionu żużlowego, na co wydano 25 mln zł, oraz rozpoczęcie prac (m.in. wykup gruntów) budowy drugiego mostu przez Wisłę, które pochłonęły prawie 19 mln zł. – Wykonawca starał się zakończyć budowę stadionu przed sezonem żużlowym, który trwa w kwietniu i maju – mówi Bolesław Tymolewski. Największy wydatek na pojedynczą inwestycję poczyniła Łódź, która wydała 53,6 mln zł na budowę hali wielofunkcyjnej. Gdańsk przeznaczył ponad 23 mln zł na przygotowanie terenu i budowę stadionu piłkarskiego Baltic Arena, w którym będą się odbywać mecze Euro 2012. Kraków wydał 27 mln zł na przebudowę jednej z ulic. Pierwsze trzy miesiące 2009 r. miasta zakończyły nadwyżką wynoszącą 1,5 mld zł. Plan na ten rok zakłada zaś 7,5 mld zł deficytu. Ich zadłużenie wyniosło na koniec marca 9,6 mld zł. [i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=k.ostrowska@rp.pl]k.ostrowska@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL