Koszty pozyskania kapitału można uwzględnić w rachunku podatkowym

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Czy wydatki na utworzenie bądź podwyższenie kapitału zakładowego można zaliczyć do kosztów spółki? Organy podatkowe przez lata twierdziły, że nie. W obronie podatników stają sądy administracyjne. Niestety, orzecznictwo nie jest jednolite
W związku z tym wiele spółek kapitałowych rezygnuje z zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu takich wydatków. Moim zdaniem niesłusznie. Opłaty notarialne i sądowe, podatek od czynności cywilnoprawnych a także koszty usług (np. doradztwa prawnego) dotyczące utworzenia bądź podwyższenia kapitału zakładowego mogą być zaliczone do kosztów podatkowych. Stanowisko przeciwne jest błędne.Kontrowersje co do tego są skutkiem [b]wyroku NSA z 1 marca 2000 r. (I SA/Wr 2285/98)[/b], na który często powołują się organy podatkowe. Według tezy w nim zawartej, z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT), wynika, że „przychodu otrzymanego na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego nie zalicza się do przychodów, bowiem jego celem jest zapewnienie zgromadzenia środków niezbędnych dla funkcjonowania podatnika, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z powiększeniem kapitału zakładowe...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL