Macierzyński nie wyklucza sporadycznej pracy

Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Nie zgłaszaj dodatkowo do ubezpieczeń pracownicy, która oprócz zasiłku otrzymuje wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło
[b]– Niedługo urodzę dziecko. Pracodawca namawia mnie, żebym w czasie urlopu macierzyńskiego wykonywała dla niego od czasu do czasu pracę na umowę-zlecenie. Będę również miała możliwość wykonywania umowy o dzieło poza moją firmą. Czy mimo to otrzymam zasiłek macierzyński i czy od tego zasiłku będą płacone składki na ZUS? [/b]– pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.Zasiłek macierzyński będzie wypłacany mimo realizowania zlecenia lub dzieła. Składki na ubezpieczenia społeczne też będą opłacane.[srodtytul]Konieczne zgłoszenie[/srodtytul]Osoba pobierająca zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym. Tak stanowi art. 6 ust. 1 pkt 19 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=31904A332A4FDCCEAEF8142FFEC3818F?id=184677]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.), dalej ustawa systemowa.[/link]Pracodawcy muszą zgłosić takie osob...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL