fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Akcjonariusze mniejszościowi Cyfrowego Polsatu nie chcą Sferii

Cyfrowy Polsat, właściciel platformy telewizji satelitarnej, wykorzystał opcję sprzedaży zakupionych w środę akcji firmy telekomunikacyjnej Sferia. Swą decyzję spółka uzasadniła sprzeciwem wobec zakupu części akcjonariuszy mniejszościowych
[link=http://www.rp.pl/artykul/275217.html]Cyfrowy Polsat kupił 11-procentowy pakiet Sferii[/link] za 53,4 miliona złotych i ogłosił, że po badaniu tej firmy może kupić jej pakiet kontrolny. Analitycy oceniali, że wycena Sferii jest zbyt wysoka, a warunki transakcji między dwoma spółkami kontrolowanymi przez biznesmena Zygmunta Solorza-Żaka niejasne. Kurs Cyfrowego zniżkował w środę i czwartek.
Jednak w umowie była opcja odsprzedaży Solorzowi-Żakowi mniejszościowego pakietu Sferii za tę samą cenę plus 5,5 procent odsetek liczonych w skali roku i Cyfrowy Polsat skorzystał z niej już po dwóch dniach. - Decyzja ta została podjęta z uwagi na brak akceptacji przez część akcjonariuszy mniejszościowych zaangażowania kapitałowego Cyfrowego Polsatu SA w Sferię. Wykonanie opcji sprzedaży nastąpiło przy akceptacji rady nadzorczej - głosi piątkowy komunikat Cyfrowego.
W ocenie analityków szybka rezygnacja z kontrowersyjnej transakcji to dobra decyzja. - Sam zakup oceniałem negatywnie, więc sprzedaż oceniam pozytywnie. Cyfrowy Polsat może odrobić straty zanotowane po transakcji - powiedział analityk Ipopema Securities, Waldemar Stachowiak. O godzinie 9.45 kurs satelitarnej platformy rósł o 11 procent do poziomu 13,33 złotego. W środę, przed ogłoszeniem transakcji, akcje Cyfrowego Polsatu były wyceniane na 14 złotych za sztukę. - Plus dla Pana Solorza-Żaka za cofnięcie tej decyzji, uznanie wyniku głosowania nogami, czyli reakcji rynku - dodał Stachowiak. - Dalsza współpraca Cyfrowego Polsatu ze Sferią jest niewykluczona. Rynek oczekiwałby tego, by Cyfrowy Polsat wypłacił dywidendę, która w większości poszłaby do pana Solorza, a ten mógłby to zainwestować w Sferię - dodał.
Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA