fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Po godzinach w czwartek

Zbigniew Herbert, stając się pomnikiem, nie oddalił się od czytelnika – przekonuje podsekretarz stanu MKiDN,Tomasz Merta
Fotorzepa, Seweryn Sołtys
[srodtytul]Zwykła twarz artysty[/srodtytul]
[b]Notatniki, szkicowniki, fotografie i listy – w Bibliotece Narodowej otwarto wystawę poświęconą nie tyle twórczości, co życiu Zbigniewa Herberta[/b]
Wystawa monograficzna „Zbigniew Herbert 1924 – 1998. Portrety i autoportrety z archiwum pisarza“ to ostatnie z cyklu wydarzeń Roku Zbigniewa Herberta, organizowanych przez bibliotekę.
– Od lutego staraliśmy się przybliżyć postać poety w spektaklach, spotkaniach czy wystawach – mówi Tomasz Makowski, dyrektor BN. Prezentacja w gmachu w al. Niepodległości jest swojego rodzaju podsumowaniem tych działań. Wyłania się z niej obraz nie tyle wyniesionego na piedestał twórcy, co zwykłego człowieka, dla którego tworzenie było po prostu sposobem na życie.
– Gdy rozpoczynaliśmy Rok Herberta, liczyliśmy się z ryzykiem, że ten, kto staje się pomnikiem, może oddalać się od zwykłych czytelników – mówi Tomasz Merta, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Udało się nam jednak dowieść, że twórczość Herberta jest wciąż aktualna i chętnie czytana także przez młodych.
Osobisty charakter podzielonej na osiem części chronologicznych wystawie nadały przede wszystkim prezentowane tu prywatne szkice, zdjęcia czy dokumenty. Podziwiać można m.in. rękopisy „Pana od przyrody“ czy „Potęgi smaku“, fotografie z podróży, m.in. z Czesławem Miłoszem do Francji, czy pełny rysunków antycznych rzeźb szkicownik grecki. Ten ostatni, obok m.in. notatnika z 1954 r., prezentowany jest także na dotykowym ekranie.Zwiedzający mogą również posłuchać archiwalnych radiowych nagrań wywiadów czy recytacji poety.
– Po raz pierwszy prezentujemy też film ze spotkania autorskiego w Paryżu w 1990 r., gdzie Herbert czytał „Elegię na odejście pióra atramentu lampy“ – zaznacza Mikołaj Baliszewski, komisarz wystawy.
Nie tylko to amatorskie nagranie pierwszy raz ujrzało światło dzienne. Do większości materiałów nie udałoby się dotrzeć, gdyby nie pomoc rodziny Herberta. Nieprzypadkowo więc otwarcie wystawy zbiegło się z obchodami drugiej rocznicy przekazania bibliotece przez spadkobierców spuścizny twórcy. Wczoraj do zbiorów archiwum Zbigniewa Herberta dołączyła korespondencja rodzinna będąca w posiadaniu Haliny Herbert-Żebrowskiej, siostry poety.
Jak podkreśla Henryk Citko, autor scenariusza wystawy, wszystkie prezentowane do 14 lutego eksponaty są tylko fragmentami portretu Herberta. Swój pełny autoportret poeta zawarł w pełnej ważnych pytań i inspiracji twórczości.
[srodtytul]Kino[/srodtytul]
[b]0_1_0 - LUNA[/b]
Ostatni film zmarłego w czerwcu tego roku Piotra Łazarkiewicza z Marią Peszek i Rafałem Maćkowiakiem w rolach głównych. Siedem wątków, które łączą się za sprawą tragicznego wypadku.
[i]Ul. Marszałkowska 28, tel. 022 621 78 28, godz. 14.45. [/i]
[b]Podróż ze zwierzętami domowymi - KINOTEKA[/b]
Rosyjski komediodramat z Kseniyą Kutepovą w roli głównej. Natalia wyszła za mężczyznę, którego nie kochała. Zamieszkali w osamotnionym domku przy torach kolejowych i wiedli spokojne, monotonne życie. Pewnego dnia mąż nagle umiera.
[i]Pl. Defilad 1, tel. 022 551 70 70, godz. 17.40.
—ul[/i]
[srodtytul]Teatr[/srodtytul]
[b]ELEMENTARZ DLA MIESZKAŃCÓW MIASTA - STARA PROCHOFFNIA[/b]
Songi Brechta i Weilla w nowoczesnej aranżacji Patryka Huńkowskiego służą w tym przedstawieniu za przewodnik po życiu w wielkim mieście.
[i]Ul. Boleść 2, tel. 022 635 89 64, godz. 20.30. [/i]
[b]SKOK Z WYSOKOŚCI - TEATR POLONIA[/b]
Dla wielbicieli Krystyny Jandy z pewnością magnesem będzie fakt, że mogą zagrać razem z aktorką, tym razem w roli starzejącej się i niezbyt samodzielnej kury domowej, która decyduje się pierwszy raz w życiu skoczyć z trampoliny…
[i]Ul. Marszałkowska 56, tel. 022 622 21 32, godz. 20.
—ar[/i]
[srodtytul]Sztuka[/srodtytul]
[b]Jacek Sienicki - galeria atak[/b]
Najnowsza propozycja aTaku to pierwsza pośmiertna prezentacja malarstwa artysty w stolicy. Na wystawie pokazane zostaną wybrane prace na papierze z cykli: „Holocaust”, „Ruiny” oraz „Rozstrzelani”.
[i]Ul. Krakowskie Przedmieście 16/18, tel. 022 826 50 55, wernisaż godz. 18.[/i]
[b]Andrzej i Jerzy Kalina - galeria test[/b]
Po raz pierwszy bracia pokażą efekt swoich artystycznych współdziałań. Na dzisiejszym wernisażu zrealizują także performance pt. „Moja twoja”.
[i]Ul. Marszałkowska 34/50, tel. 022 622 32 20, godz. 18.
—igse[/i]
[srodtytul]Dla rodziny[/srodtytul]
[b]Gospelowa Wigilia z Tintilo - Teatr Rampa[/b]
Młodzieżowy Teatr Tańca Tintilo udowodni młodym widzom, że w wigilię Bożego Narodzenia wszystko zdarzyć się może. Nawet twardy biznesmen, nieczuły dotąd na krzywdę innych, znajdzie w sobie głęboko skrywane uczucia: dobroć, szczodrość i serdeczność. Odmieniony stworzy grupie sierot dom, o jakim dzieci mogły tylko marzyć. Opowiadaniu towarzyszy muzyka gospel.
[i]Ul. Kołowa 20, tel. 022 679 89 76, godz. 9.30 i 12.[/i]
[b]Konik Garbusek - Teatr Polonia[/b]
Bajka rosyjskiego poety Piotra Jerszowa o biednym wiejskim chłopcu Wani, wysłanym w świat przez złych braci, to rozrywka dla wszystkich członków rodziny. Starszym przypomni czasy ich dzieciństwa, młodszym pokaże, że odwaga i prawość to cechy warte pielęgnowania. Dzięki takim zaletom charakteru Wania pokona wszystkie przeciwności losu i zdobędzie miłość Cud-Dziewczyny.
[i]Ul. Marszałkowska 56, tel. 022 622 21 32, godz. 10. [/i]
[b]Boże Narodzenie w Bullerbyn - Księgarnia 5[/b]
Choć sposób obchodzenia Bożego Narodzenia w Polsce różni się nieco od celebrowania tych świąt w Szwecji, to entuzjazm oczekujących na nie dzieci w obu krajach jest taki sam. Przekonają się o tym najmłodsi, którzy przyjdą posłuchać fragmentów książki Astrid Lindgren. Po lekturze szykują się niezła zabawa i degustacja szwedzkich przysmaków – pierniczków i gloggu.
[i]Ul. Korotyńskiego 26, tel. 022 668 66 33, godz. 17. —tr[/i]
[b]Re:wizje[/b]
Inwazja Sztuki Niezależnej dziś:
SZTUKI WIZUALNE I PROJEKTY MULTIMEDIALNE
Gadam i pokazuję
instalacja, Klara Kopcińska
Dworzec Centralny, peron 3 i kontener nad Wisłą
Morze instalacja, Józef Żuk Piwkowski
Dworzec Centralny, peron 2
The best of Piksel 2006 – 2008
wystawa
[i]Piksel, ul. Noakowskiego 12 m. 43[/i]
Miasto popiołów
wydarzenie multimedialne, Michał Mackiewicz Fabryka Wódek Koneser, ul. Ząbkowska 27/31
Re:winda
projekt multimedialny, Małgorzata Łuczyna i grupa Mniejsze zło, blok za Żelazną Bramą
Rewers
instalacja, Wojciech Różyński, Galeria Działań Przestrzeń miasta (nieistniejące zakłady fotograficzne)
Zobacz, dotknij, zostaw
instalacje, Formacja Żeńska.
[i]Stud-Yo, ul. Inżynierska 3 lok. 13[/i]
Walka
Wideoinstalacja/performance, Zygmunt Piotorowski & Józef Żuk Piwkowski, STEP [i]Podziemia Kamedulskie, ul. Dewajtis 3, godz. 21[/i]
[b]TEATR[/b]
Mąż i Żona
teatr Druga Strefa
[i]Ul. Magazynowa 14a, godz. 20[/i]
Doskonała para
Stowarzyszenie Ślad
[i]Teatr Academia, ul. 11 Listopada, godz. 20[/i]
[b]TANIEC[/b]
Topinambur
Teatr Brettoncaffe
[i]Teatr Wytwórnia, ul. Ząbkowska 27/31, godz. 20[/i]
Święto wiosny
Fultura
Centralny Basen Artystyczny,
[i]Ul. Konopnickiej 6, godz. 20[/i]
[b]MUZYKA[/b]
Sorry boys
[i]Hydrozagadka, ul. 11 Listopada 22, godz. 21[/i]
Cover Exchange
[i]Jadłodajnia Filozoficzna, ul. Dobra 33/35 [/i]
Trifonidis Orchestra
[i]Cafe Kulturalna, pl. Defilad 1, godz. 22[/i]
[i]—oprac. aba[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA