fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

UBS: Polska może sobie pozwolić na obniżki stóp

Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe w grudniu o 25 pkt bazowych. Na koniec 2009 i 2010 r. główna stopa wyniesie 4,25 proc., wobec oczekiwanych 4,75 proc. - wynika z raportu UBS
Analitycy banku uważają, że kraje wschodzące w regionie, które nie borykają się z poważnymi problemami fiskalnymi i nie mają zbyt wielkich potrzeb w zakresie finansowania zewnętrznego mogą pozwolić sobie na silniejsze i szybsze obniżki stóp. Dodatkowo państwa o umiarkowanie otwartych gospodarkach mogą lepiej znieść czasowe osłabienie swoich walut.
- Polska spełnia wszystkie te kryteria: jej potrzeby w zakresie finansowania zewnętrznego wydają się utrzymywać na rozsądnym poziomie, jej polityka fiskalna była dotychczas dobrze prowadzona, a gospodarka jest mniej otwarta na wymianę handlową niż większość pozostałych krajów regionu – czytamy w raporcie UBS.
W ocenie ekonomistów banku postawa RPP uległa szybkiej zmianie: z jastrzębiego nastawienia we wrześniu przez neutralne w październiku (do pierwszej obniżki stóp o 25 pkt bazowych, która nastąpiła w listopadzie). Rada uzasadniła zmianę swojego podejścia gwałtownym pogorszeniem perspektyw gospodarczych.
Dodatkowo skład Rady działa na korzyść jej gołębich członków - skoro za łagodzeniem polityki pieniężnej opowiada się trzech członków RPP i jej prezes, potrzebny jest tylko jeden dodatkowy głos, by zdecydować o obniżce stóp.
Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA