fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Francuzi rozszerzają działalność w Polsce

Zysk netto SG. Societe Generale znalazło się w grupie banków, które ucierpiały z powodu kryzysu finansowego.
Rzeczpospolita
Zmiany na rynku bankowym. Francuska grupa Societe Generale zamierza oferować w Polsce ubezpieczenia
– Bez wątpienia to zrobimy – powiedział Jean-Francois Gautier, szef pionu usług finansowych w Societe Generale. – Zaczniemy od sprzedaży ubezpieczeń do kredytów konsumenckich, których udziela Euro Bank (Francuzi są właścicielem tego banku – red.). – Nie będzie to dla nas kapitałochłonna inwestycja.
W podobny sposób Societe Generale weszło na rosyjski rynek ubezpieczeniowy. Jean-Francois Gautier nie chciał powiedzieć, kiedy nowa spółka francuskiej grupy zacznie w Polsce działać. Euro Bank w najbliższym czasie nie zmieni swojego profilu. – Jeśli chodzi o bankowość konsumencką, to Euro Bank jest naszym najlepszym nabytkiem. Moglibyśmy zacząć obsługiwać małe i średnie przedsiębiorstwa, ale się jeszcze z tym wstrzymamy – tłumaczy Jean-Francois Gautier. Francuzi zapewniają, ze nie zmienią nazwy banku. Nie planują także przeprowadzać w naszym kraju kolejnych akwizycji. – Nie jesteśmy teraz zainteresowani przejęciami w Polsce – zapewnia Severin Cabannes, wiceprezes Societe Generale. Według nowej strategii grupa ma teraz rozwijać istniejące już spółki, a nie kupować nowe. – Bardzo nam zależy na tym, żeby zwiększyć bazę klientów oraz liczbę produktów przypadających na jedną osobę – twierdzi Jean-Louis Mattei, szef pionu bankowości detalicznej Societe Generale. We Francji klient tej grupy ma do wyboru aż osiem różnych produktów finansowych, a w Czechach pięć. Podobne wyniki Francuzi chcą osiągać także w innych państwach.
Szefowie Societe Generale są przekonani, że wyniki z obsługi klientów detalicznych będą dobre, ale nie ma szans powtórzyć wzrostu z dwóch ostatnich lat. – W krajach Europy Środkowo-Wschodniej zmalała dynamika sprzedaży kredytów. Powodem są m.in. decyzje lokalnych banków centralnych i nadzorów, które w wielu krajach ograniczyły udzielanie kredytów w obcych walutach – wyjaśnia Jean-Louis Mattei. Mniejszą popularnością cieszą się także kredyty mieszkaniowe. To konsekwencja światowego kryzysu finansowego. – Nie maleje popyt na pożyczki gotówkowe. Mamy świetne wyniki w Polsce czy w Brazylii – mówi Jean-Francois Gautier. Dodaje, że grupa Societe Generale nie ma problemów z płynnością, również w Polsce.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA