fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Euro 2012

Problemy są po to, żeby je rozwiązywać

Rzeczpospolita
Opinia: Prof. dr hab. Zbigniew Strzelecki, dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie
Infrastruktura dla prowadzenia polityki rozwoju jest niezwykle istotna, ponieważ w wielu przypadkach decyduje o innych dziedzinach rozwoju. W pierwszej kolejności decyduje o atrakcyjności inwestycyjnej, choć Mazowsze w sposób naturalny jest atrakcyjne. Jeśli chodzi o zadania, które w zakresie infrastruktury realizuje samorząd województwa, to trzeba powiedzieć, że zależy to w dużym stopniu od tego, co będzie realizowane w strukturze krajowej.
Do inwestycji, które będziemy rozwijać na Mazowszu, należy budowa centralnego portu lotniczego. W kwietniu samorząd województwa mazowieckiego i prezydent Łodzi podpisali porozumienie w sprawie konieczności budowy portu. Porozumienie trafiło do ministra infrastruktury i czekamy na jego odpowiedź. Drugą sprawą jest budowa kolei, co ma związek z synchronizacją z portem lotniczym oraz sprawa kolejna to budowa sieci autostrad i dróg ekspresowych.
Elementy, które wyznaczają nam kierunek w zakresie rozwoju infrastruktury, wynikają z uchwalonej strategii rozwoju województwa mazowieckiego. Celem strategicznym jest poprawa konkurencyjności naszego regionu. Musi być zwiększona dostępność do najnowocześniejszych źródeł infrastruktury informacyjnej, infrastruktury technicznej, musi także nastąpić zauważalna poprawa w dostępności komunikacyjnej i utworzenie zintegrowanego transportu zbiorowego i rozwój nowoczesnego transportu publicznego. To kilka zaledwie zagadnień, które będą realizowane ze środków budżetowych i środków Unii Europejskiej. Problemy oczywiście istnieją. Potrzeby są znacznie większe niż możliwości realizacji wszystkich projektów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA