fbTrack

Ekonomia

Poważne zaniepokojenie słowackim euro

Europejski Bank Centralny znajduje się pod presją aby złagodzić wymowę raportu oceniającego przygotowania Słowacji do przyjęcia euro z początkiem 2009 r. Boją się, że nieprzychylny raport zagrozi przyjęciu euro a to powstrzyma reformy w tym kraju.
Część banków centralnych państw Unii Europejskiej (UE) wywiera presję na Europejski Bank Centralny (ECB), by ten złagodził wymowę raportu oceniającego stan przygotowań Słowacji do przyjęcia euro z początkiem 2009 roku, poinformowały źródła zbliżone do rozmów prowadzonych w tej sprawie.
Przedstawiciele banków centralnych niektórych z 27 państw członkowskich UE mają według tych źródeł nalegać, by z raportu usunąć sformułowanie o "poważnym zaniepokojeniu" stanem przygotowań Słowacji do przyjęcia euro. Ewentualny brak zgody Brukseli na przyjęcie przez Słowację europejskiej waluty mógłby, zdaniem przedstawicieli tych banków, osłabić proces reform w tym kraju, jak i oddziaływać negatywnie na inne państwa aspirujące do przyjęcia euro.
Słowacka średnioroczna inflacja wynosi obecnie 2,2 procent, pozostając o cały punkt procentowy poniżej pułapu kryteriów z Maastricht, które dane państwo musi spełniać przed wejściem do strefy euro. Część unijnych ekspertów wyraża jednak obawy, czy Słowacji, która w zeszłym roku odnotowała 10,4-proc. wzrost gospodarczy, uda się utrzymać niski poziom inflacji w momencie, kiedy po przyjęciu euro gospodarka tego kraju przestanie odczuwać wpływ umacniającej się korony. We wtorek prezes słowackiego banku centralnego Ivan Sramko zapewnił, że inflacja będzie utrzymana poniżej pułapu kryteriów z Maastricht w ciągu całego 2009 roku. 24 z 26 analityków ankietowanych na początku tygodnia przez Reutera uważa, że Słowacji uda się przyjąć euro w 2009 r. Jednak na 19 analityków wypowiadających się na temat inflacji 13 twierdzi, że Bratysława będzie miała problemy z utrzymaniem jej pod kontrolą po przyjęciu euro. Ostateczna wersja raportu oceniającego stan przygotowań Słowacji do wejścia do strefy euro ma zostać opublikowana 7 maja.
Źródło: Reuters

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL