fbTrack

Kultura

Uroki wiejskiego życia

Rzeczpospolita
W oryginalnym, dwukondygnacyjnym budynku, w którym dziś mieści się oddział muzeum wawelskiego, starannie odtworzone zostały wnętrza XIX-wiecznego średniozamożnego dworu polskiego.
Dwór w Stryszowie zbudowany został prawdopodobnie pod koniec XVI w. przez Adama Suskiego. Pierwotnie miał charakter obronny, był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany. W XVIII w. uległ poważnym zniszczeniom w czasie pożaru. Na polecenie ówczesnego właściciela Kazimierza Wilkońskiego został wyremontowany i zasadniczo w takiej formie przetrwał do dziś.
O pierwotnym kształcie i obronnej funkcji świadczy masywny, zbudowany z piaskowca parter. Piętro jest częściowo drewniane, kiedyś wszystkie ściany i stropy ozdobione były barokową polichromią, która zachowała się już tylko na sufitach w salonie i dawnej kaplicy. Kolejną modernizację dwór przeszedł w XIX w. – wymurowano wtedy m.in. dwa piękne klasycystyczne kominki, a na zewnątrz urządzony został rozległy park w stylu angielskim.
Po II wojnie światowej obiekt popadł w ruinę. Pełnił różne funkcje: był siedzibą PGR, mieściła się tu szkoła, odbywały zabawy wiejskie. Dworski park został wycięty, a teren przeznaczony pod działki budowlane. Los zabytku odwrócił się dopiero pod koniec lat 50. XX wieku, gdy przeszedł pod opiekę muzealników z Wawelu. Wśród eksponatów prezentowanych w Stryszowie znajduje się fortepian, na którym ponoć grał sam Fryderyk Chopin. Wniosek taki wysnuto, porównując trasę podróży kompozytora z pieczęciami celnymi na instrumencie. 10.00 – 18.00 Obiekt dostępny dla zwiedzających 10.00 – 17.00 Zwiedzanie dworu z przewodnikiem, o pełnych godzinach 15.00 Występ Zespołu Muzyki Dawnej im. Caspara Castiglione z Suchej Beskidzkiej 15.45 Pokazy rycerskie Bractwa Orlich Gniazd 16.45 Występy zespołów dziecięco-młodzieżowych z Gminnego Ośrodka Kultury
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL