Ekwiwalent za komórkę powinien być zwolniony

Pracownik, który nie dostanie służbowej komórki, często musi dzwonić w firmowych sprawach z własnego aparatu.
Czy osiąga przychód podatkowy, jeśli przełożony zwróci mu koszty rozmów? Nie, ponieważ nie uzyskuje żadnej korzyści majątkowej. Co innego, gdyby pracodawca sfinansował mu prywatne pogawędki. Dlatego potrzebne jest tutaj szczegółowe rozliczenie, czyli zaznaczanie na billingu służbowych połączeń. Inaczej urząd uzna, że pracodawca zrekompensował pracownikowi także rozmowy prywatne i je opodatkuje.Prostszym rozwiązaniem byłoby przyznanie pracownikowi miesięcznego ryczałtu na służbowe połączenia. Odzwierciedlałby on wydatki pracownika na rozmowy oraz koszty używania własnego telefonu. Czy jest to zwolniony od podatku ekwiwalent, o którym mówi art. 21 ust. 1 pkt 13 updof?Organy podatkowe uważają, że nie.Spójrzmy na interpretację Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 25 lipca 2005 r. (1471/ DPF/415/60/05/MJ). Dotyczyła rekompensat wypłacanych przedstawicielom handlowym jeżdżącym po Polsce i sprzedającym książki. Do rozmów z kli...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL