fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS zakończył zapisywanie na subkontach ubezpieczonych kwot zabranych z OFE

Kwoty, o które pomniejszono oszczędności Polaków zgromadzone w OFE w wyniku cięcia aktywów funduszy i wprowadzenia mechanizmu suwaka, są zamieniane na zapis księgowy na kontach w ZUS.
Bloomberg
ZUS zakończył zapisywanie na subkontach kwot, które w ubiegłym roku zabrano z otwartych funduszy emerytalnych.

Czternaście miesięcy temu z kont klientów OFE zniknęło ponad 153 mld zł. Kwoty te były wcześniej ulokowane głównie w obligacjach skarbowych. Rząd je po prostu umorzył, a więc zdecydował de facto, że nie spłaci zaciągniętego u przyszłych emerytów długu. W zamian za to postanowił sumy te zamienić na księgowy zapis na subkoncie w ZUS. W ten sposób złożył obietnicę, że kiedyś w przyszłości podczas wyliczania naszej emerytury zapisy te zostaną wzięte pod uwagę.

Gdzie są pieniądze

Kwota 153 mld zł wynikała z faktu, że prawo nakazywało funduszom emerytalnym oddać 51,5 proc. ich aktywów. Tyle bowiem były warte obligacje skarbowe znajdujące się w portfelach OFE na koniec 2012 r. Ale kiedy nowe prawo wchodziło w życie, wartość papierów skarbowych w portfelach funduszy emerytalnych była znacznie mniejsza. W efekcie część OFE poza przekazaniem obligacji skarbowych musiała pozbyć się jeszcze innych papierów ze swojego portfela.

Tak więc ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA