fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Badania lekarskie pracowników bez powtarzania od 1 kwietnia 2015

Fotorzepa, Krzysztof Lokaj
Przybędzie dokumentów wystawianych pracownikowi. Nie wiadomo jednak, co z nimi robić.

W środę 1 kwietnia wchodzą w życie zmiany w art. 229 kodeksu pracy dotyczące kosztownego obowiązku badania zdrowia zatrudnionego przed dopuszczeniem do pracy. Po nowelizacji pracodawca nie będzie musiał płacić za takie badanie, jeśli kandydat przedstawi aktualne zaświadczenie od innego pracodawcy potwierdzające jego zdolność do pracy na danym stanowisku.

Minister zdrowia do ostatniej chwili zwlekał z publikacją rozporządzenia wykonawczego do nowych przepisów. Wynikają z niego dodatkowe obowiązki dla pracodawców.

Więcej papieru

– Zmienione rozporządzenie nakazuje wystawiać skierowanie na badania lekarskie w dwóch kopiach, choć do tej pory wystarczyła jedna. Rozporządzenie nie podaje jednak, czy kopię skierowania można przetrzymywać w formie elektronicznej, czy tylko na papierze – zauważa Witold Polkowski, ekspert Pracodawców RP. – Mam nadzieję, że interpretacja zmienionych przepisów pójdzie w stronę formy elektronicznej.

Wątpliwości ma także Grzegorz Ruszczyk, radca prawny z kancelarii Raczkowski Paruch.

– Rozporządzenie wskazuje, że jeden z egzemplarzy skierowania należy wręczyć osobie kierowanej na badania, ale nie jest jasne, co zrobić z drugim egzemplarzem – komentuje Ruszczyk. – Obecnie nie ma przesłanek obligujących do dołączania tego dokumentu do akt osobowych pracownika.

Aktualne brzmienie rozporządzenia w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy wskazuje, że w aktach osobowych zamieszcza się badania wstępne oraz okresowe i kontrolne, ale nie wspomina w ogóle o skierowaniach na badania.

Stare się nie liczą

– Zgodnie z przepisami przejściowymi zawartymi w art. 32 ustawy z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, zmieniającej przepisy dotyczące wstępnych badań lekarskich pracowników, nowe przepisy stosuje się jedynie do badań lekarskich, na które zatrudniony został skierowany po 1 kwietnia 2015 r. – dodaje Ruszczyk.

Jego zdaniem pracodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę na ten przepis. Błędne przeświadczenie o braku obowiązku skierowania nowo przyjętego pracownika na badania może wiązać się z karą od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

– W mojej ocenie takie samo ryzyko należy wiązać z sytuacją, kiedy pracodawca będzie ślepo polegał na nowym zaświadczeniu, mimo że warunki pracy na stanowisku, którego dotyczy zaświadczenie, były inne u poprzedniego pracodawcy – podkreśla.

Z taką tezą nie zgadza się jednak Witold Polkowski.

– Nowe przepisy nie dają pracodawcy możliwości zweryfikowania, w jakich warunkach świadczyła pracę osoba przedstawiająca aktualne zaświadczenie lekarskie wystawione na potrzeby poprzedniego pracodawcy – mówi Polkowski. I dodaje, że weryfikacja zaświadczenia będzie się sprowadzała do tego, czy zgadza się nazwa stanowiska. Jeśli w czasie kontroli krzyżowej inspektor dopatrzy się różnic między tymi stanowiskami, pracodawca będzie mógł bronić się przed karą brakiem winy za naruszenie wchodzących właśnie w życie przepisów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA